President Margvelašvili: minu kodumaa nimetamine Gruusiaks on russitsism

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Giorgi Margvelašvili.

FOTO: Shakh Aivazov/AP/Scanpix

Grusiinidel oleks hea meel, kui nende kodumaad Georgiaks või Sakharthveloks kutsutaks, sest nimi Gruusia on russitsism, ütles riigi president Giorgi Margvelašvili Leedu ajakirjanikele.

«Arvan, et nime muutmine euroopalikuks Georgiaks või gruusia Sakharthveloks peegeldaks meie suhteid paremini, sest me suhtleme otse, mitte Venemaa kaudu,» ütles Margvelašvili Leedu ajakirjanikele Thbilisis.

Leedu keelekomisjon selgitas varem, et vajadust Gruusia (leedu keeles Gruzija) nime muutmiseks ei ole, kuna sellel on pikaaegne tava ja leedu keelele omane vorm, omanimetust Sakharthvelo ei kasuta aga ükski Euroopa riik.

Sarnasel seisukohal on ka Eesti Keele Instituut: «Seda maad on eesti keeles nimetatud kaht moodi: Gruusia ja Georgia. Mõlemad variandid on eesti keeles korrektsed, Emakeele Seltsi keeletoimkond eelistab Gruusiat kui pikema traditsiooniga nimekuju. Gruusiakeelne omanimi on Sakharthvelo (საქართველო). Maanime kasutamine peaks ühes väljaandes olema järjekindel ja kokku minema keele ja rahva nimetusega: Gruusias elavad grusiinid, kes räägivad gruusia keelt, Georgias elavad georglased ja räägivad georgia keelt.»

Margvelašvili lisas veel, et tema kodumaa püüab luua tihedamaid sidemeid okupeeritud Lõuna-Osseetia ja Abhaasia elanikkonnaga, Venemaa aga takistab seda. Riigipea sõnul algas okupatsioon seal juba 1990. aastatel.

President märkis, et rahvusvahelise üldsuse ebapiisav reaktsioon Lõuna-Osseetia ja Abhaasia okupeerimisele innustas Venemaa käitumist vaid takka.

«Kui 1990. aastatel ja 2008 oleks Venemaad sunnitud rahumeelsesse naaberriiki tungimise ja selle osa okupeerimise eest maksma, olnuks Ukraina kriis ennustatavam ja seda saanuks tõkestada. Venemaa õppis kiiresti tegutsema ka paremini korraldatult,» ütles Margvelašvili.

«Peame venelaste suhtes olema väga otsekohesed. Venelased räägivad avalikult oma välispoliitikast, kuulutavad oma eesõigustest mingitel aladel ja õigusest mõjutada oma naabreid. Kõik rahvusvahelist õigust austavad riigid peavad selle vastama,» lisas Margvelašvili.

Tagasi üles