Uus aasta toob kümnetele tuhandetele inimestele odavamad retseptiravimid (1)

Kadi Raal
, Reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ravimid. Pilt on illustratiivne.
Ravimid. Pilt on illustratiivne. Foto: Panther Media/Scanpix

Riigikogus tuleb täna lõpphääletusele ravikindlustuse seaduse muutmise eelnõu, mis kindlustab alates jaanuarist kümned tuhanded patsiendid senisest odavamate retseptiravimitega.

Sotsiaalkomisjoni esimehe Helmen Küti sõnul toob 2018. aastal jõustuv täiendav ravimihüvitise süsteem enam leevendust inimestele, kelle kulu ravimitele on suur.

Uus hüvitamise skeem parandab otseselt ka ravimite kättesaadavust. «Ligi kolmandik patsientidest jätab täna retseptiravimid välja ostmata ja seda peamiselt rahanappuse tõttu,» rääkis Kütt. Praegu kulutab 110 000 inimest aastas retseptiravimitele enam kui 100 eurot, neist 15 000 inimese aastane kulu on 300 eurost suurem. Kõige enam vajavad ravimeid pensionärid, kroonilised haiged ja vähenenud töövõimega inimesed. «Just neile muutuvad ravimid palju taskukohasemaks,» lisas Kütt.

Riik hüvitab edaspidi 50 protsenti nendest ravimikuludest, mis jäävad vahemikku 100–300 eurot. Üle 300 euro kerkiva kulu hüvitab riik lausa 90 protsendi ulatuses. Ehk riik tuleb inimesele appi kohe, kui kulu on ületanud 100 euro piiri. Sealt edasi maksab riik kinni poole ravimile kulunud summast, alates 300 eurost saab kaetud 90 protsenti.

Näiteks, kui inimene kulutab aastas ravimitele 110 eurot, siis ta saab täiendavat hüvitist viie euro eest. 250 euro puhul hüvitatakse 75 eurot ja 400 euro puhul 190 eurot. 500 euro puhul säästab inimene umbes 280 eurot. Seega võidavad enam need, kes on sunnitud rohkem ravimeid ostma.

«Uus skeem on patsientidele ka märksa lihtsam, kuna soodustust hakatakse apteegis automaatselt arvutama ja pole enam vaja haigekassale avaldust esitada,» märkis Kütt.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles