Prognoos: tuleval nädalal talveilma oodata ei maksa

Lörtsine ilm.

FOTO: LIIS TREIMANN/PM/SCANPIX BALTICS

Pühademeeleolu aitab luua jõululaupäeva õhtuks lubatud lumekiht, kuid lähipäevade ilm ei anna võimalust pikemalt talvelainele sättida, selgub riigi ilmateenistuse värskest prognoosist.

Homme tõstab merelt lähenev madalrõhulohk edela- ja lõunatuule tugevaks, sisemaal on puhanguid 15, rannikul kuni 20 meetrit sekundis, Soome lahel võivad iilid veel tugevamad olla. Õhtu poole pöördub tuul läände ja loodesse. Keskpäevaks jõuab saartele lörtsi- ja vihmasadu, laieneb kiiresti edasi üle Mandri-Eesti ning tuleb sisemaal alla lume ja lörtsina, õhtul läheb lääne pool kõikjal üle vihmaks. Õhutemperatuur on –2 kraadist Ida-Eestis kuni +2 kraadini Lääne-Eestis, õhtul tõuseb termomeetrinäit saartel ja läänerannikul +5 kraadi ümbrusse.

Pühapäeval madalrõhulohk ühes sajuga eemaldub. Lääne- ja loodetuul on aga ikka väga vali, puhangud ulatuvad sisemaal 15, rannikul 20 meetrini sekundis, põhjarannikul veelgi enam. Õhutemperatuur on 0 kuni +4, hommikuks langeb Ida-Eestis kuni –1 kraadini. Jõululaupäev jätkab väga tugeva loodetuulega. Saju võimalus on võrdlemisi väike, taevast võib poetuda võib vaid üksikuid lühiajalisi lume- ja lörtsihooge. Õhutemperatuur on –1 kuni +1, saartel ja läänerannikul kuni +3 kraadi. Jõuluõhtul langeb sisemaal kõikjal veidi alla 0 kraadi, tuul tõmbub ka veidi tagasi ja ühes lumekihiga loob ilm jõuludeks sobiva meeleolu. Üksnes saartel ja rannikulähedastel aladel on valgele maapinnale pisut lootust.

Esimesel jõulupühal läheneb pärast keskööd merelt uus madalrõhulohk. Vastu hommikut võib saartel ja ennelõunal mandril sadada lörtsi ja vihma, sisemaal ka lund. Edela- ja läänetuul on puhanguti 14 meetrit sekundis. Õhutemperatuur on öösel 0 kuni –5, saartel ja läänerannikul kuni +2, päeval 0 kuni +3 kraadi, saartel võib veel paar kraadi enam olla.

Teisel jõulupühal liigub üle Eesti uus madalrõhulohk ühes lörtsi- ja vihmasajuga. Tuul pöördub lõunakaarde ja paisub tugevaks. Õhutemperatuur on öösel –3 kuni +2, saartel kuni +4, päeval +2 kuni +6 kraadi.

Kolmapäev tuleb madal- ja kõrgrõhkkonna piirimail tugeva edelatuulega ja pehme ilmaga. Õhutemperatuur on +1 kuni +4, öösel võib sisemaal kohati 0 kraadi lähedale langeda. Sajuhooge lörtsi ja vihmana on enam öösel, harvem päeval.

Neljapäeval võtab uuesti teatepulga üle madalrõhkkond. Sajab lörtsi ja vihma. Õhutemperatuur on ööpäeva vältel –1 kuni +2 kraadi piires.

Reedest alates peaks ilm külmenema ja võib tugevneva kõrgrõhuharja toel mõne lumehoo poetada. Õhutemperatuur on öösel –1 kuni –5 kraadi ning termomeetrinäit peaks ka päeval veidi alla 0 kraadi jääma, üksnes meremõjuga rannikul jääb see napilt plusspoolele.

Kuid uksele koputavate jõulude eel on ilm rahutus tujus. Enne pühi teele asujad peaksid täna arvestama keeruliste liiklusoludega, sest saabuv sadu halvendab nähtavust ning lähenev soojem õhumass muudab teepinnad libedaks.

    Tagasi üles