Üle 700 inimese nõuab Tartult sekkumist suurtehase kavandamisse

Tselluloositehas planeeritakse rajada Emajõe kaldale. Pildil Jänese raudteesild.

FOTO: Margus Ansu

Tartus on kogutud üle 700 allkirja pöördumisele, milles nõutakse linnavalitsuselt sekkumist Tartu lähistele plaanitava tselluloositehase rajamise protsessi.

«Riigi eriplaneering on sisuliselt algatatud ilma tartlaste ja Tartu teadlaskonnaga arutamata, kaasates peamiselt tehasest huvitatud pooli,» märgivad pöördumise koostajad.

Et vältida korvamatuid vigu asjaajamises, mis on ilmnenud Rail Balticu rajamise protsessis, nõuavad allakirjutanud, et Tartu linn taotleks Vabariigi Valitsuse korralduse «Puidurafineerimistehase püstitamiseks ja selle toimiseks vajaliku taristu rajamiseks riigi eriplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamine» tagasivõtmist ning teevad ettepaneku, et Tartu linn nõuaks kogu protsessi korrektset taasalustamist, nii et juba planeeringu esimeses etapis arutataks sisuliselt tehase erinevaid võimalikke asukohti ja siduvate otsuste tegemisel kaasataks kõiki asjast huvitatud pooli, sealhulgas Tartu linna.

«Ülikoolilinnana on Tartul ning Tartu Ülikoolil ja Eesti Maaülikoolil vastutus mitte ainult Tartu linna ja linnakodanike, vaid kogu Eesti ees,» kirjutavad pöördumise autorid. «Tartu on enam kui tuhandeaastase ajalooga linn. Tartu Ülikool sai alguse aastal 1632, mil avati Academiana Gustaviana. Emakeelne Tartu Ülikool saab tuleval aastal 100-aastaseks. Küsime, kas ülikoolilinn, mis kandideerib Euroopa kultuuripealinnaks 2024, on valmis saama samal ajal ka Baltikumi tselluloosipealinnaks?»

Tartu linnapea Urmas Klaas kinnitas kolmapäeval rahvusringhäälingule (ERR), et linn on tselluloositehase rajamise protsessis pidevalt kaasa rääkinud, kuid infot eriplaneeringu kohta on seni jäänud väheks.

Neljapäeval teeb Tartu linnavalitsus ettepaneku kokku kutsuda erakorraline volikogu istung märtsi alguseks, teatas ERR.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles