Keskerakond palub õiguskantsleril e-valimisi analüüsida

Foto on illustreeriv.

FOTO: Arvo Meeks / Valgamaalane

Keskerakonna juhatus otsustas esitada õiguskantslerile avaldus palvega anda hinnang riigikogu valimiste seaduse vastavust põhiseadusele e-hääletuse osas.

«Palume õiguskantsleril analüüsida ja võtta seisukoht, kas e-hääletuse korral on ikka valimised ühetaolised ja salajased, nii nagu sätestab põhiseadus,» selgitas Keskerakonna peasekretär Priit Toobal.

«Samuti soovime hinnangut Vabariigi Valimiskomisjoni tegevusele riigikogu valimiste e-hääletuse korraldamisel.»

Toobali sõnul on ilmnenud valimiste ajal ja järgselt mitmed asjaolud, mis viitavad e-hääletuse vastuolule põhiseadusega. «Samuti esinesid avalikkuse eest mitmed IT-eksperdid, kes tõid kaalukad näited ning tõendid e-hääletuse ebaturvalisuse kohta. Eriti murelikuks teeb asjaolu, et valimiskomisjonil sisuliselt puudub võimalus e-hääletuse korral tagada üldised, ühetaolised, otsesed ja salajased valimised.»

«Rõhutan, et Keskerakond ei ole põhimõtteline e-hääletuse vastane, vaid soovime, et rahvaesindajate valimine toimuks kooskõlas põhiseaduse ja teiste seadustega, ausalt, ning valija hääle jõudmine valimiskomisjoni garanteeritaks. Juhime tähelepanu e-hääletuse riskidele ning nende kõrvaldamise vältimatule vajadusele tagamaks ausad valimised,» sõnas Toobal.

Tagasi üles