Valitsus kaalub võimalust kaasata idapiiri rajamisse Euroopa Liidu raha

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

FOTO: Arved Breidaks/Lõuna-Eesti Postimees

Valitsus otsustas neljapäeval kaaluda võimalust kaasata idapiiri rajamisse Euroopa Liidu (EL) raha.

Valitsus soovib hinnata ka piiritaristu väljaehitamise rahastuse taotlemise võimalikkust arvestades EL-i finantsperspektiivi, teatas valitsuse pressiesindaja.

Idapiiri visooni väljaehitamine muutus esialgsest hinnangust oluliselt kallimaks. Ehitusprojekti kohaselt on plaanitud piiritaristu maksumus kokku 188 miljonit eurot. Ehituse lõplik hind selgub ehitushanke järel.

«Eesti piir peab olema kaitstud, hoitud ja valvatud, sõltumata esialgse kuluprognoosi vigadest. Julgeoleku tagamine on alati olnud riiklik prioriteet, kus ei saa teha järeleandmisi,» ütles peaminister Jüri Ratas. 

Siseminister Andres Anvelt sõnul aitab kaasaegne piiritaristu võidelda ebaseadusliku riiki sisse- ja läbirändega ja ära hoida illegaalset piirikaubandust. Oluline on ka täpsem teadlikkus piiriolukorrast. «Eesti idapiir on ühtlasi Euroopa Liidu ja NATO välispiir ning selle väljaehitamisel me järeleandmisi teha ei saa,» märkis Anvelt.

Selleks, et liikuda oluliselt kallinenud idapiiri väljaehitamise otsustusprotsessiga edasi, soovib valitsus, et siseministeerium paluks Euroopa Liidu Piirivalveagentuurilt (FRONTEX) Eesti idapiiri tehnilise seire ja valvesüsteemi ning taristu kontseptsiooni tõhususe hinnangut. FRONTEXi hinnang annab rahvusvaheliste tippekspertide vastuse kavandatud piiritaristu aja- ja asjakohasusele.

Lisaks andis valitsus siseministeeriumile ülesande tellida piiritaristu väljaehitamise mahu ja kulu hinnang väliselt eksperdilt. Analoogset hinnangut soovib valitsus saada ka Riigi Kinnisvara AS-ilt.

Valitsus soovib hinnata ka piiritaristu väljaehitamise rahastuse taotlemise võimalikkust arvestades Euroopa Liidu finantsperspektiivi.

Tagasi üles