Riik loob lähiajal asukohapõhise ohuteavituse süsteemi

Elisabeth Kungla
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Telefon on inimesele kui sõber.
Telefon on inimesele kui sõber. Foto: TeliaSonera

Uue elanikkonnakaitse kontseptsiooni raames on riigil plaanis välja töötada ohuteavituse süsteem, mis võimaldab kriisiolukorras saata inimeste mobiiltelefonidele hoiatusi ja anda neile konkreetseid käitumisjuhiseid.

Uue lähenemisega rõhutatakse inimeste kriisiolukordadeks valmisoleku olulisust ja elanikel soovitatakse varuda vähemalt ühe nädala varusid iseseisvaks hakkamasaamiseks, teatas valitsuse pressiesindaja.

Käivitada on otsustatud ka üleriigiline kriisiinfotelefon, mis toimib vahetu suhtluskanalina kriisi ajal inimestele nii info jagamiseks kui ka info kogumiseks ja edastamiseks kriisi lahendajatele.

Peaminister Jüri Ratase sõnul on praegune ohupilt oluliselt keerukam ja meie igapäevast eluviisi ähvardavad nii erinevad loodus- ja tööstuskatastroofid, elutähtsate teenuste võimalik katkemine, terrorirünnakud kui palju muud.

«Seetõttu on elanikkonnakaitse uus lähenemine terviklik süsteem, kus igaühel meist on oma selge roll ja vastutus. Ütleme selgelt välja, et lisaks riigi kohustusele tagada kriisiolukorras kiire ohuteavitus ja abi, saame ka ise palju ära teha näiteks omades koduseid varusid või tehes ettevalmistusi oma kogukonnas teineteise abistamiseks,» lausus Ratas.

Elanikkonnakaitse arendamises osaleb kogu ühiskond ning selle juhtimine on jagatud kahe asutuse vahel – siseministeerium koordineerib hädaolukordadega ning riigikantselei riigikaitseliste kriisidega seotud tegevuste elluviimist.

Inimeste toimetulek kriisisidega sõltub väga palju teadlikkusest ja oskustest ohuolukordades õigesti käituda. Selleks nähakse kontseptsioonis ette nii põhikooli kui gümnaasiumiastmes noortele kriisiolukordadeks valmisoleku õpetamist.

Elanikele hakatakse kriisiolukordadeks valmisoleku suurendamiseks koostama vajalikke teavitusmaterjale ning muuhulgas tehakse kättesaadavaks käitumisjuhised kriisiolukordadeks valmisoleku toetamiseks. Käitumisjuhised on praktiliste nõuannete kogum selle kohta, kuidas ennast ja oma kodu kriisiolukordadeks ette valmistada, milliseid abivahendeid tasub koju varuda ning kuidas käituda, kui kriis on käes. Inimeste kriisivalmiduse ja –teadlikkuse taset hakatakse küsitlusega regulaarselt mõõtma.

Riik töötab välja ulatusliku evakuatsiooni põhimõtted ning koostöös kohalike omavalitsustega kaardistatakse võimalikud evakuatsioonikohad. 2018. aasta lõpuks valmib detailne analüüs poliitikavalikute tegemiseks ühiskasutatavate varjumislahenduste loomiseks suuremates keskustes.

Kuivõrd elanikkonnakaitse tegevused peavad toimima ka sõjaliste kriiside puhul, arendatakse tervishoiusüsteemi viisil, et see oleks valmis vajadusel toime tulema oluliselt suurema hulga abivajajatega. Samuti on oluline tagada inimestele kriisijärgne psühhosotsiaalne nõustamine. Kontseptsioon seab riiklikke varudega tegelevatele ametkondadele ülesande kriitiliselt üle vaadata toidu-, esmatarbekaupade ja ravimivarude süsteem, et oleks tagatud nende kättesaadavus kriisiolukorras.

2015. aasta detsembris moodustati riigikantseleisse elanikkonnakaitse rakkerühm, mille ülesandeks oli töötada välja terviklik lähenemine valdkonna arendamiseks ja tegevuste koordineerimiseks. Rakkerühma töös osalesid enam kui kahekümne organisatsiooni eksperdid.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles