Eesti ligi 500 idufirmat maksid mullu 36 miljonit makse

Siiri Liiva
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Raha panevat rattad käima - see paistab paika pidavad ka Eesti idufirmade puhul.
Raha panevat rattad käima - see paistab paika pidavad ka Eesti idufirmade puhul. Foto: Sven Hoffmann/Caro/Scanpix

Startup Estonia koostatud värske ülevaate kohaselt töötas 2017. aastal Eesti idufirmade heaks 4300 inimest, kelle pealt maksti tööjõumakse 36 miljonit eurot. Kohalikud iduettevõtjad kaasasid eelmisel aastal investoritelt täiendavat kapitali 270 miljonit eurot.

Kui 2016. aastal töötas kohalike idufirmade heaks üle maailma 3500 inimest, kellest kolm neljandikku Eestis kohapeal, siis 2017. aastal oli Eesti idufirmade heaks töötavate inimeste arv 4300 ning nendest 3000 töötasid Eestis.

Ühes töötajate arvu kasvuga, suurenes ka tööjõumaksude laekumine idufirmadelt. 2016. aastal tasusid iduettevõtted tööjõumakse 28 mln eurot ning eelmisel aastal oli see juba tervelt 36 miljonit eurot. Kokku ulatus Eestisse registreeritud ligi 500 idufirma käive 2017. aastal 275 miljoni euroni.

Kuigi varase faasi idufirmasid lisandus eelmisel aastal palju, on sektori kasvule hoogu juurde andnud eelkõige suuremate idufirmade tugev käive ning jätkuvad investeeringud tegevuse laiendamisse. Näiteks moodustavad umbes 50 protsenti kogu idufirmade tööhõivest kümme suuremat valdkondlikku tööandjat.

Kokku kaasasid Eesti idufirmad 2017. aastal investeeringutena umbes 270 miljonit eurot. Ülekaalukalt suurim investeering tehti TransferWise'i, mis kaasas täiendavad 240 miljonit eurot. Seega jäi üldine tehingute maht 30 miljoni euro juurde (vrd 2016. aastal 80 miljonit eurot).

Järgnesid Skeleton Technologies 15 mln euroga ning ZeroTurnaround ja Jobbatical, kumbki kaasasid 3,5 mln eurot. Kokku tehti eelmisel aastal 39 investeeringut, mida on pisut vähem kui 2016. aastal (43).

Startup Estonia juhi Maarika Truu sõnul võiks sel aastal jätkuda nii valdkonna tööhõive kui ka investeeringute kasv. «Kuigi 2017. aasta investeeringute kogumaht, arvestamata Transferwise'i suurinvesteeringut, oli väiksem kui aasta varem, ei ole erinevus tehingute arvu vaadates nii suur,» lausus ta.

Truu sõnul näitab see, et turul on palju varajases faasis investeeringuid ja nüüd, kus tegevust on alustamas uued riskikapitalifondid, saab käimasolev aasta olema kahtlemata heade väljavaadetega.

Ka Taxify kaasasutaja Martin Villigu sõnul võib startup-investeeringute arenguga Eestis rahul olla. «Tehingute arv on viimasel viiel aastal jäänud suhteliselt samaks, kuid investeerimismahud on oluliselt kasvanud. On loogiline, et üksikutel suurematel kapitali kaasavatel ettevõtetel on koguarvule suur mõju, samas ma näen turul ka palju uusi idufirmasid.»

Suurimad väljumised 2017. aastal olid Teleport, mille ostis ettevõtteliikuvuse haldamise platvorm Move Guides, suurandmete platvorm PlanetOS, mille omandas Silicon Valleys asuv Intertrust Technologies, ning Eesti Java arendaja ZeroTurnaround, mille omandas Rogue Wave Software. Tehingute suurusi ei ole avalikustatud, kuid kõiki neid on loetud edukateks ja vähemalt ühe suurusjärk on 50 miljonit eurot.

Eesti Äriinglite Assotsiatsiooni EstBan presidendi Rein Lemberpuu hinnangul, oli 2017 eelkõige muutuste aasta. «Minu hinnangul oli 2017 muutuste aasta, mis valmistab meid ette uue idufirmade laine tulekuks. Muutuse toovad uued investeerimisfondid ja idufirmad,» on ta veendunud.

Ka usub Lemberpuu, et tänu startup viisa programmile näeme siia tulemas palju uusi startup meeskondi nii Eestist kui ka välismaalt.

Startup Estonia on loodud Eesti idufirmakeskkonna ülesehitamiseks ja tugevdamiseks, et luua kohalike idufirmade jaoks kindel kasvupinnas. Startup Estonia programmi elluviijaks on KredEx. Startup Estonia programmi rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles