USA: Põhja-Korea tühistas plaanitud kohtumise Pence´iga

USA asepresident Mike Pence teisipäeval Floridas Kennedy kosmosekeskuses. FOTO: SIPA/Scanpix

USA asepresident Mike Pence ja Põhja-Korea ametnikud plaanisid Pyeongchangi taliolümpiamängude ajal salakohtumist, kuid Pyongyang tühistas kõnelused pärast seda, kui USA asepresident mõistis hukka mõrvarliku režiimi rikkumised, teatas Washington eile.

«Asepresidendi hiljutise visiidi käigus Lõuna-Koreasse, mille eesmärk oli kinnitada liitlaste otsusekindlust ja toetada ameerika sportlasi, tekkis võimalus põgusaks kohtumiseks Põhja-Korea delegatsiooni juhtidega,» ütles Ühendriikide välisministeeriumi pressiesindaja Heather Nauert avalduses.

Nauerti sõnul oli Pence valmis seda võimalust kasutama ja tegema selgeks vajaduse, et Põhja-Korea loobub oma ebaseaduslikest raketi- ja tuumprogrammidest.

«Korea Rahvademokraatliku Vabariigi (Põhja-Korea) ametnikud otsustasid viimasel minutil kohtumise ära jätta. Me kahetseme nende suutmatust sellest võimalusest kinni haarata,» lausus ta.

Pence juhtis USA delegatsiooni Pyeongchangi taliolümpiamängude avatseremoonial 9. veebruaril. Avatseremooniaks saabus Lõuna-Koreasse ka Põhja-Korea kõrgetasemeline delegatsioon eesotsas riigijuht Kim Jong-uni õe Kim Yo-jongi ja nominaalse riigipea Kim Yong-namiga.

Esiplaanil Mike Pence, vasakul Kim Yong-nam ja paremal Kim Yo-jong. FOTO: Stringer/Reuters/Scanpix

Asepresidendi kantselei teatel meelitasid Põhja-Korea esindajad Pence´i kohtumise võimalusega lootuses, et ta võtab Pyongyangi suhtes leebema hoiaku. Pence´i kantseleist anti mõista, et stalinistliku riigi esindajad loobusid kohtumisest pärast seda, kui sai selgeks, et asepresident oleks kohtumise toimumise korral USA karmile positsioonile kindlaks jäänud.

Pence´i personaliülem Nick Ayers sõnas, et asepresident oleks kohtumisel edastanud kompromissitu sõnumi president Donald Trumpi valitsuse maksimaalse surve kampaaniast Põhja-Korea vastu.

«Ehk just sellepärast jätsid nad kohtumise ära või ei olnud nad selles kunagi siirad olnudki,» ütles Ayers.

Põhja-Korea pole USA väiteid plaanitud kohtumise ärajätmisest kommenteerinud, kuid teatas oma delegatsiooni Lõuna-Koreas viibimise ajal, et ei kavatse Pence´iga kohtuda.

Tagasi üles
Back