USA ähvardab Süüria keemiarünnakutele vastata

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

USA saadik ÜROs Nikki Haley.

FOTO: Spencer Platt/AFP/Scanpix

Ühendriikide saadik ÜROs Nikki Haley teatas, et USA on valmis tegutsema peatamaks keemiarünnakud ja tsiviilisikute kannatused Süürias.

Ameerika Ühendriigid hoiatasid eile ÜRO istungil, et on valmis reageerima igale keemiarelvarünnakule Süürias. Samuti tegi Haley ettepaneku uue 30-päevase relvarahu kehtestamiseks mässuliste enklaavis Ida-Ghoutas.

«Me hoiatame igat riiki, mis üritab saavutada oma tahtmist keemiarünnakute ja ebainimlike kannatuste põhjustamisega, eriti aga seadusest hälbivat Süüria režiimi: Ühendriigid on valmis vajadusel tegutsema,» teatas Haley ÜRO Julgeolekunõukogus.

Saadik meenutas, et president Donald Trump vastas Bashar al-Assadi sariini kasutamisele tsiviilelanike vastu 2017. aasta aprillis õhurünnakuga Süüria õhujõudude baasile.

Õhurünnak Ida-Ghoutale.

FOTO: MOHAMMED EYAD/AFP

Haley tegi ettepaneku uue relvarahu kehtestamiseks, kuna 24. veebruaril kehtestatu on tema sõnul läbi kukkunud.

«Pole mingit relvarahu,» märkis saadik. «Assadi režiim, Iraan ja Venemaa jätkavad poliitiliste oponentide vastu suunatud sõjategevusega. »

Haley sõnul viis Venemaa relvarahu nelja esimese päevaga Damaskuses ja Ida-Ghoutas läbi vähemalt 20 päevast pommirünnakut.

USA poolt pakutud relvarahu lõpetaks Ida-Ghoutas ja Damaskuses 30 päevaks kogu sõjategevuse ja lubaks humanitaarabil tsiviilisikuteni jõuda.

Vraki külge seotud lehm Ida-Ghoutas.

FOTO: HASAN MOHAMED/AFP

Mustand erineb varasematest selle poolest, et ei luba jätkata terroristlike rühmituste vastu suunatud lahingutegevusega.

Vaatlejate hinnangul on Venemaa rikkunud relvarahu, väites, et korraldab rünnakuid terrorivastaste operatsioonide raames.

Venemaa toetusega on Assadi režiim võtnud tagasi ligi 60 protsenti Ida-Ghoutast. Lahingutegevuses on hukkunud üle 1100 tsiviilisiku, nende seas 241 last.

Tagasi üles