Apteekide Ühendus peab apteegirefomi edasilükkamist möödapääsmatuks

Apteek. Foto on illustratiivne.

FOTO: Arvet Mägi/Virumaa Teataja

Eesti Apteekide Ühendus (EAÜ) teatel tuleks patsientide huvides apteegireformi jõustumistähtaeg edasi lükata.

Õiguskantsleri arvamus apteegireformi rakendamise kohta tugineb sotsiaalministeeriumi veebruarikuisele teadaandele, et ministeerium tegeleb apteegireformi jõustamiseks vajaliku rakenduskavaga, kuid ministeerium muutis eelmisel nädalal oma seisukohta, rääkis EAÜ juhatuse liige Timo Danilov.

«Nüüd teame kõik, et ministeeriumilt reformi analüüsi ei tule. Seepärast ei saa me nõustuda õiguskantsleri väitega, et turuosalistel oleks võimalik kehtestatud nõudeid täita kõigest kaks aastat enne reformi lõppemist,» sõnas Danilov.

Ta lisas, et põhiseaduse kohaselt on riik kohustatud tervisekaitsele tagama põhiõiguse toimimise ehk ravimite kättesaadavuse patsiendile. «Üksnes turuosaliste heast tahtest ei pruugi rakendusmeetmete puudumise tõttu selleks piisata.»

 «Ootasime ministeeriumilt analüüsi, mida aga ei tulegi. Reformi edasilükkamine on praeguses olukorras möödapääsmatu,» sõnas Magnumi juhatuse esimees Ahti Kallikorm. «Sedavõrd mastaapsed muudatused vajavad praktikas elluviidavaid lahendusi ja põhjalikku läbimõtlemist.»

Tamro Balticsi juht Leon Jankelevitshi hinnangul tuleb lisaaega kasutada eesmärgipõhise lahenduse väljatöötamiseks. Lahendus peab tema arvates olema selline, mis ei teeks ravimeid kallimaks, ei halvendaks ravimite kättesaadavust, ei tekitaks haigekassale lisakulu, maandaks seniste apteegiomanike kahjunõuete riski ja ei vähendaks turul konkurentsi.

Ka Südameapteegi tegevjuht Risto Laur leidis, et riik ei tohiks tegutseda mõtlematult ja kiirustades. «Kuna algselt üleminekuks ette nähtud viiest aastast kolm kulus riigi poolt lubatud, kuid nüüdseks päevakorrast maha võetud tegevuskava ootamisele, pole mõeldav, et järele jäänud kahe aastaga jõuaksid ettevõtjad reformi üksi, ilma riigi rakenduskavata, ellu viia.»

Euroapteegi juhatuse liige Inna Metsa sõnul on jätkuvalt vastamata küsimus, mis saab siis, kui siiski ei leidu piisavalt apteekreid, kes tahaksid või suudaksid hakata apteegi omanikuks. «Kui pole apteeki, ei jõua ka ravim patsiendini,» tõdes ta.

Eesti Apteekide Ühendus on apteeke ja farmaatsia-alase kõrgharidusega isikuid ühendav mittetulundusühing, mis kaitseb apteekide ning apteegi töötajate kutsealaseid, sotsiaalseid ja majanduslikke õiguseid. Ühendusse kuulub hetkel 296 apteeki.

Tagasi üles