Kristiines rakendub peatselt korraldatud jäätmevedu

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Tallinna Jäätmekeskuse prügiautod.

FOTO: Sander Ilvest

Alates 1. maist alustab Kristiine linnaosas korraldatud jäätmeveoga Tallinna Jäätmekeskus.

Korraldatud jäätmevedu tähendab, et terves linnaosas hakkab jäätmeid vedama vaid üks hanke tulemusel valitud ettevõte ning teised ettevõtted jäätmeid vedada ei tohi, teatas linnavalitsuse pressiteenistus.

Tallinna linn korraldab jäätmevedu ümber nn Põhjamaade mudeli järgi, mis on mujal Euroopas laialdaselt kasutusel ning andnud häid tulemusi. Kui seni toiminud süsteemi järgi anti konkursi tulemusel piirkonniti ainuõigus ühele ettevõttele, siis nüüd on teenus jagatud kolmeks osaks. Linn leiab hangete tulemusel käitluskoha ja jäätmevedaja ning klienditeeninduse ja elanike või ühistutega arveldamisega tegeleb Tallinna Jäätmekeskus, mis on jäätmeveoteenuse osutamiseks loodud keskne asutus. Põhja-Tallinnas on jäätmevedu uue süsteemi järgi edukalt toiminud juba alates 2013. aasta märtsist, hiljem on lisandunud ka Lasnamäe, Nõmme ja Mustamäe veopiirkonnad.

Tallinna Jäätmekeskus on alustatud korteriühistute ning elanikega uute jäätmeveolepingute sõlmimisega. Kristiinest kogutud segaolmejäätmed hakkab käitlema Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskuse AS ning neist toodetakse jäätmekütust, mida omakorda kasutatakse tsemenditööstuses loodusliku tooraine asemel. Biolagunevad jäätmed kompostitakse täies ulatuses ning vanapaber võetakse materjalina ringlusse.

Uut süsteemi kasutusele võttes on näha, et paljudel korteriühistutel on tänaseni puudu konteinerid biolagunevate jäätmete ning vanapaberi liigiti kogumiseks, kuigi selline kohustus tuleneb Tallinna jäätmehoolduseeskirjast juba üle kümne aasta. Põhjuseks on senine jäätmeveosüsteem, kus info kohustuse täitmise kohta jõudis linnale läbi jäätmevedaja, kes tihti rakendas klientidele liigiti kogumise nõuet valikuliselt. Uue süsteemi järgi on linnal olemas vahetu info liigiti kogumise nõuete täitmisest ning paljudel ühistutel tuleb paigaldada lisakonteinerid jäätmete liigiti kogumiseks. Lisaks korteriühistutele tuleb ka väga paljudele restoranidele ja toitlustusettevõtetele uudisena biojäätmete ja paberi liigiti kogumise vajadus.

Lihtsaim viis on jäätmeveoleping sõlmida e-prügi iseteeninduskeskkonnas. Samalt lehelt on leitav ka hinnakiri ning lepingu tüüptingimused. Samuti saab lepingut sõlmida Tallinna Jäätmekeskuses, aadressil Sadama 17 või aprillikuus igal esmaspäeval kell 14-18 Kristiine linnaosavalitsuse ruumides. 4. aprillil kell 18 toimub Kristiine linnaosavalitsuses korraldatud jäätmeveo infotund.

Tagasi üles