Ministeerium: Rukki kanali põhja võib siluda kuni mai alguseni
Enne augustit kanalit süvendada ei saa!

Hiiumaa praam.

FOTO: MIHKEL MARIPUU/PM/SCANPIX BALTICS

Laevaühenduse parandamiseks Hiiumaaga võib Rukki kanali põhja siluda, kuid töö tuleb ära teha enne mai algust, teatas keskkonnaministeerium. 

«Rukki kanali põhja silumine ehk sinna laevaliikluse tagajärjel tekkinud settekuhjade tasandamine ei nõua veeluba, sest selle töö käigus pinnast ümber ei paigutata,» ütles keskkonnaminister Siim Kiisler. «Küll aga peab see töö saama tehtud lähinädalatel, sest mai alguses saabub kalade kudemise seisukohalt tundlik aeg.»

Kanali süvendamine tähendaks aga pinnase eemaldamist ja selle ümberpaigutamist ning seda kalade kudemise ajal lubada ei saa. Veeteede ametile on väljastatud vee erikasutuse luba, mille järgi tohib süvendustöid teha 1. augustist 15. oktoobrini ning 1. detsembrist 15. märtsini.

Keskkonnaministeeriumi kalavarude osakonna juhataja Kaire Märtin selgitas, et süvendustööd tekitavad veesambas hõljumit, mis kalamarjale settides ei lase sel kooruda, ja mari hukkub. 

«Kui maimudel ka õnnestub kooruda, siis on nad elu algusfaasis väga vähese liikumisvõimega ega suuda heljumis toituda ning surevad nälga,» nentis Märtin. «Seega jääksid kalavarud selles piirkonnas tänavu suure tõenäosusega täienemata.» 

Rukki kanalis ja selle ümbruses käivad kudemas peamiselt räim ja tuulehaug, vähemal määral ka ahven.

Tagasi üles