Fotod ja video: Gaza meeleavaldustest kujunes veresaun
Täiendatud kell 19.05

Gaza sektori ja Iisraeli piiril puhkesid seoses USA saatkonna Jeruusalemma kolimisega kokkupõrked, Gaza tervishoiuministeeriumi teatel on Iisraeli võimud tapnud 43 palestiinlast.

Gaza tervishoiuministeeriumi andmetel on praeguseks hukkunud juba 43 inimest ja viga saanud umbes 2200 inimest, neist pooled on saanud kuulihaavu. Hukkunute seas on ka kuus alla 18-aastast last.  

Piiri lähedal on viies punktis kogunenud mitu tuhat protestijat, kellest väike arv lähenes kive loopides piiritarale, mille teisel pool on valmis Iisraeli snaiprid.

Täna on seoses USA saatkonna avamisega Jeruusalemmas oodata seni suurimat protesti kümme aastat väldanud Gaza blokaadi vastu. Iisraeli relvajõud hoiatasid, et peatavad võimalikud piiririkkumised iga hinnaga ning hoiatasid protestijaid oma elu ohtu seadmise eest.

Iisraeli armee on protestijate massilise läbimurdmise vältimiseks loonud piirile mitu turvaahelat.

Kolonelleitnant Jonathan Conricus ütles, et piirijõude on oluliselt tugevdatud ning lisaks on Iisraeli tsiviilisikute kaitseks loodud kaitseliinid ka kogukondades ja nende vahel. «Isegi kui turvatarast peaks läbi murtama, suudame kaitsta Iisraeli tsiviilisikuid röövimiskatsete või veresauna eest,» kinnitas Conricus.

Protestide korraldaja, palestiina äärmusrühmitus Hamas on andnud mõista, et tarast võib üritada läbi murda tuhandeid palestiinlasi.

Iisraeli armee teatas keskpäeva paiku, et piiril on mitmesse punkti kogunenud umbes 10 000 vägivaldset mässajat ning veel tuhandeid asub turvatarast umbes poole kilomeetri kaugusele püstitatud telkides.

Armee teatel reageerivad sõdurid mässu laialiajamiseks mõeldud vahendite ja tulega ning tegutsevad vastavalt standardprotseduuridele.

Täna pealelõunal ründas Iisraeli sõjalennuk Gaza sektoris ka Hamasi sõjabaasi, teatas Iisraeli sõjavägi.

«Üks hävituslennuk ründas viit terroristide sihtmärki ühes sõjalises väljaõppekeskuses, mis kuulus terroriorganisatsioonile Hamas ja mis asus Gaza sektori põhjaosas,» ütles sõjavägi.

«Õhulöök tehti vastuseks vägivallaaktidele, mille Hamas pani viimastel tundidel toime mööda julgeolekutara.»

USA president Donald Trump nimetas saatkonna avamist Jeruusalemmas suurpäevaks Iisraeli jaoks. Trump ei viidanud hommikuses Twitteri-postituses saatkonna avamise vastasele vägivallale, vaid kutsus kasutajaid jälgima saatkonna avamise otseülekannet Fox Newsis.

Gazat valitseva äärmusrühmituse Hamas tippametnik Ismail Radwan väitis täna, et meeleavaldused Gazas jätkuvad, kuniks palestiinlaste õigused on tagatud. Kuigi hukkunute arv tõuseb, lubas Hamas lubas püüdlusi hoogustada. «Jätkame sellel teel, kuniks Palestiina rahva õigused on täidetud,» lausus Radwan. 

Süüdistused Iisraeli suunas

Türgi asepeaministri sõnul on tänase veresauna eest Iisraeli kõrval vastutav ka USA. «USA administratsioon vastutab veresauna eest niisama palju kui Iisraeli valitsus,» teatas asepeaminister Bekir Bozdağ Twitteris. Tema hinnangul on kokkupõrgete põhjuseks USA otsus viia oma saatkond Tel Avivist Jeruusalemma. 

ÜRO inimõiguseksperdid kutsusid täna Iisraeli peatama ülemäärast jõukasutust palestiinlastest protestijate vastu ning kutsusid kümneid ohvreid nõudnud vägivalda sõltumatult ja erapooletult uurima.

ÜRO rassilise diskrimineerimise kõrvaldamise komitee väljendas muret Iisraeli julgeolekujõudude ebaproportsionaalse jõukasutuse pärast palestiinlastest meeleavaldajate vastu.

18-liikmeline ÜRO komitee märkis avalduses, et tunneb sügavat muret seoses teadetega, et paljud hukkunud või haavata saanud inimesed ei kujutanud endast ajal, mil neid tulistati, väidetavalt mingit vahetut ohtu. Samuti väljendas komitee muret seoses arvukate teadetega, mille kohaselt Iisraeli võimud ei võimalda endiselt haavatud palestiinlastele kohest meditsiiniabi.

Tagasi üles