Ecuador luuras Londoni saatkonnas Assange'i järgi

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Julian Assange.

FOTO: Dominic Lipinski / PA Wire/PA Images/Scanpix

Ecuador luuras WikiLeaksi rajaja Julian Assange'i järel, kes on viibinud Ecuadori Londoni saatkonnas tagaotsitavana alates 2012. aastast, kirjutas Briti väljaanne The Guardian täna.

Lõuna-Ameerika riik palkas rahvusvahelise turvafirma ja agendid jälgima Assange'i külalisi, saatkonna töötajaid ja isegi saakonna juures viibivaid Briti politseinikke.

Operatsioon Külaline ja hiljem operatsioon Hotell läksid hinnanguliselt maksma umbes neli miljonit eurot. Eesmärk oli algselt Assange'i kaitsmine vahistamise eest Briti politsei poolt, kuid hiljem arenes see täiemahuliseks luureoperatsiooniks.

Jälgimisoperatsioonile andis oma heakskiidu ka endine Ecuadori president Rafael Correa, kirjutas The Guardian. Riigi praeguse presidendi Lenin Moreno ametiajal on see peatatud.

Julgeolekufirma jälgis Assange'i igapäevaseid tegemisi ja tema läbikäimist saatkonna personali ja külalistega, nende seas häkkerite, aktivistide ja advokaatidega.

Guardiani sõnul tegeles Assange Ecuadori esinduses ka omapoolse luuramisega, häkkides saatkonna võrku ja jälgides personali kirjavahetust. WikiLeaks on need väited tagasi lükanud.

Ecuadori võimud on vähendanud viimastel kuudel Assange'i ligipääsu internetile ning piiranud tema külastajate arvu, kirjutas Briti leht.

Assange pole saatkonnast lahkunud, kuna peab tõenäoliseks väljaandmist USA-le. WikiLeaks avaldas 2010. aastal Ühendriikide salastatud dokumente ja kirjavahetust.

Tagasi üles