Kiievi ametnik: Ukraina mereväe delfiinid keeldusid Krimmis venelaste poolt pakutud toidust ja surid

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

USA mereväe delfiin K-Dog Pärsia lahes.

FOTO: General / ©Lightroom / US Navy / TopFoto/Scanpix

Kiievi tippametniku sõnul keeldusid Ukraina relvajõududele kuuluvad delfiinid venelaste poolt pakutud toidust ja surid pärast Krimmi annekteerimist.  

Krimmis asuv delfiinide treeningukeskus langes 2014. aastal Venemaa kontrolli alla. Sellest ajast saati on Ukraina korduvalt palunud delfiinide üleandmist, aga tulutult.

Nüüd, neli aastat hiljem on Ukraina kaotanud lootuse loomade uuesti nägemiseks. Ka president Petro Porošenko esindaja on delfiinide surma kinnitanud.

Porošenko alaline esindaja Krimmis Borõs Babin ütles veebiväljaandele Obozrevatel: «Delfiinidega on seotud väga kurb lugu.» Tema sõnul ei meeldinud imetajatele uued venelastest hooldajad.

«Ukraina vägede poolt Sevastopolis treenitud delfiinid suhtlesid oma koolitajatega eriliste vilede abil. Venelased said need viled ja ülejäänud erivarustuse omale. Loomad ei keeldunud vaid venelastest koolitajatega koostööd tegemast, aga ütlesid ära ka toidust ja surid,» sõnas Babin.

Delfiine õpetati keskuses merest esemeid tooma ning miine ja teisi ohte märkama. Samuti tehti neile selgeks see, kuidas ohvitsere hoiatada ja vette kukkunud inimesi päästa.

Delfiin Sevastopolis.

FOTO: Igor Mikhalev / RIA Novosti/Scanpix

Venemaa okupatsiooni alguses anti Ukraina sõduritele võimalus poolt vahetada või deporteerimisega silmitsi seista. Mitmed sõdurid võtsid Venemaa pakkumise ka vastu.

«On väga kurb, et mitmed 2014. aastal Krimmis teeninud Ukraina sõdurid suhtusid ülejooksmise ja lipu austamisega seotud küsimustesse oluliselt halvemini, kui need delfiinid,» lausus Babin.

Babini sõnad tekitasid internetis vaidluse, seda nii Venemaal kui Ukrainas. Mõned nimetasid delfiine kangelasteks, teised kritiseerisid Babinit.

Venemaa esindaja Sevastopolis ütles Vene riigi poolt kontrollitavale RIA Novostile: «Ei saa rääkida patriotismist seoses lahingdelfiinidega, sest just Ukraina all olid eriväelastest delfiinid seotud vaid kommertstegevustega, mitte mereoperatsioonidega.» Ta vihjas, et praeguseks on delfiine alles väga vähe või mitte ühtegi, aga süüdistas selles loomade vanust ja nende müümist.

Ukraina telekanalile 112 antud intervjuus väitis Babin, et inimesed ei saanud delfiinidest räägituga seoses aru tema mõttest ja hakkasid seetõttu nalja heitma. Tegelikult olevat Babin tahtnud öelda, et Ukraina merevägi peab järgmiste aastate jooksul oluliselt arenema.

Tagasi üles