Ratas: Eesti toetab Gruusia ja Ukraina NATO-ga liitumise püüdlusi

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Vasakult: Jüri Ratase abikaasa Karin Ratas, USA president Donald Trump, tema abikaasa Melania Trumpi ja Jüri Ratas.

FOTO: Virginia Mayo / AP

Peaminister Jüri Ratas ütles neljapäeval Brüsselis NATO tippkohtumise teise päeva algul ajakirjanikele, et Eesti toetab tugevalt Gruusia ja Ukraina püüdlusi liituda NATO-ga.

«Eesti seisab vankumatult NATO kõige edasijõudnuma partneri, Gruusia selja taga ning ei kavatse kunagi tunnustada Lõuna-Osseetia ja Abhaasia okupatsiooni,» edastas valitsuse pressiteenistus neljapäeva õhtul peaministri sõnu. «Niisamuti jätkab Eesti Krimmi annekteerimise mittetunnustamist ning Ida-Ukrainas toimuva agressiooni hukkamõistmist. Julgustame Ukrainat jätkama riigi reformimisega ning keskenduma euroatlantilistele püüdlustele,» lisas peaminister.

NATO liidrid kuulutasid 2008. aasta Bukaresti tippkohtumisel, et Gruusia ja Ukraina saavad ühel päeval alliansi liikmeks. Mõlemad on sestsaadik pidanud tõrjuma Venemaa agressiooni ja kumbki ei kontrolli täielikult oma territooriumi.

NATO tippkohtumise teisel päeval toimus koos Gruusia ja Ukraina riigipeadega töösessioon, mille fookuses olid partnerite kaitsereformid ja koostöö NATO-ga.

Tippkohtumisel räägiti ka Afganistani väljaõppe- ja nõustamismissiooni suurendamisest. Eesti avaldas töösessioonil toetust kõiki osapooli kaasavale poliitilisele protsessile, mis tagaks Afganistanis rahu ja stabiilsuse. Eesti panustab alates tänavu juunist 40 kaitseväelasega Afganistani väljaõppe- ja nõustamismissiooni ning jätkab sealsete arengukoostöö projektide toetamist.

Töösessioonide vahepeal arutasid liitlased kaitsekulutuste üle. «Liitlaste seas valitseb üksmeel, et NATO-le ollakse pühendunud ning kaitsekulusid tuleb tõsta. Euroopa ja Kanada on viimase nelja aasta jooksul märgatavalt tõstnud oma kaitsekulutusi. Oleme liikumas õiges suunas,» ütles Ratas.

Tagasi üles