Aaviksoo kutsub maailma noori Eestisse füüsikaolümpiaadile

Kadri Ratt
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Sille Annuk

Haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo viibib visiidil Tais, et seal peetava rahvusvahelise koolinoorte füüsikaolümpiaadi IPhO 2011 lõputseremoonial edastada kutse järgmisel aastal Eestis korraldatavale rahvusvahelisele füüsikaolümpiaadile.

Järgmise aasta 15.-24. juulini Tallinnas ja Tartus toimuv 43. rahvusvaheline koolinoorte füüsikaolümpiaad on üks suurimaid rahvusvahelisi ettevõtmisi, mis Eestis kunagi korraldatud ja see toob kokku andekaid noori üle kogu maailma.

Oodata on umbes 90 riigi esindusi, eeldatavalt on osalemas umbes 420 võistlejat ja 170
juhendajat.

Lisaks olümpiaadikutse edastamisele külastab Aaviksoo erakooli The Regent’s School Thailand Bangkokis ja Pattayas, mis on juba aastaid võõrustanud vahetusõpilasi Eestist. Veel kohtub minister Chulalongkorni Ülikooli presidendiga, nimetatud ülikooli füüsika tippkeskus on Tai haridusministeeriumi ja Tai Füüsika Seltsi kõrval rahvusvahelise füüsikaolümpiaadi üks korraldajatest.

Homme lõppeval 42. rahvusvahelisel füüsikaolümpiaadil esindavad Eestit Ants Remm (Hugo Treffneri Gümnaasium), Andres Jaanson (Pärnu Koidula Gümnaasium), Madis Ollikainen (Gustav Adolfi Gümnaasium), Kristian Kuppart (Tallinna Vanalinna Hariduskolleegium) ja Jaan Toots (Tallinna Reaalkool).

Neist viimane lõpetas sel kevadel 10. klassi, teised noormehed 12. klassi. Võistkonna juhendajatena on kaasas Tartu Ülikooli professor Jaak Kikas ning Tallinna Tehnikaülikooli Küberneetika Instituudi vanemteadur Jaan Kalda.

Meie parimad noored füüsikud saavad oma võimeid võrrelda 86 riigi õpilastega.

Rahvusvaheline füüsikaolümpiaad (International Physics Olympiads - IPhO) on ülemaailmsete koolinoorte teadusolümpiaadide liikumise üks vanemaid – esimene peeti matemaatikas 1959. aastal, füüsikas toimuvad nn maailmameistrivõistused alates 1967. aastast.

Rahvusvaheliste füüsikaolümpiaadide korraldamise eesmärgiks on loodus- ja täppisteaduste populariseerimine noorte hulgas, andekate noorte arengu stimuleerimine ning kogu maailmas teadushariduse edendamine rahvusvaheliste kontaktide kaudu. Eestis toimuva olümpiaadi üks missioone on tutvustada Eestit kui innovatiivset ja haridust väärtustavat väikeriiki.

Taasiseseisvunud Eesti liitus rahvusvaheliste koolinoorte teadusolümpiaadide liikumisega 1992.aastal. Nende aastate jooksul on meie noorte medalisaak kasvanud juba ligi 400-ni. Rahvusvahelistel füüsikaolümpiaadidel on Eesti noored võitnud kokku 29 medalit - ühe kulla, kuus hõbedat ja 22 pronksi.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles