Kuigi Kalju, Luule ja Toomas on üle 80 aasta vanad, ei tähenda, et nemad enam ei unista. Kalju unistused on vahest kõrgelennulisemadki kui mõne temast palju noorema omad.
«On palju, mida ma tahaks teha. Ma tahaks reisida! Ameerikasse ma ei tahagi minna. Pojapoeg reisis ringi ja tõi mulle tüki Suurest kanjonist. Ütlesin talle, et nii see kanjon otsa saabki. Ma käiksin kasvõi Iraagis, Mesopotaamia kultuurihällis. Oleksin tahtnud näha seda kohta, kust kõik alguse sai.»
Kaks kukke
Üks vanatädi helistas korduvalt piirkonnapolitseinikule, et temal on vaja kiiresti kohtuda. Täpsustada ta ei soovinud, ütles vaid, et räägib asjast kohapeal. Nii läksime koos piirkonnapolitseinikuga ühel päeval talle külla uurima, mis siis tädil hingel. Olime valmis, et vanainimesel on naabritega probleemid või näiteks prügi jäetud mitmel korral viimata.
Kuid selleks me ei olnud tõesti valmis, mis meid ees ootas. Nimelt oli tädi meisterdanud ajalehtedest kaks kukke, mida ta soovis nii väga näidata. Kuna tal kedagi teist ei olnud, kellele oma loomingut näidata, siis meenus talle, et tal on ju olemas piirkonnapolitseinik.
Lea Bärenson, Põhja prefektuuri vanemkomissar
Pööre käruvarguses
Politseimajja pöördus seitsmekümnendates aastates maamees, kes soovis teha avalduse aiakäru varguse kohta. Pärast avalduse vormistamist ei kiirustanud ta aga lahkuma. Mees oli kuidagi kurvameelne ja kössis ning menetleja soovitas mehel pöörduda ka ohvriabisse.
Tundus uskumatu, et üks vargus võib inimest niivõrd muserdada. Hakkasime vestlema ja peagi selgus, et mees teab ka seda, kes tema käru ära varastas. See olevat üks külamees, kes ikka aeg-ajalt teiste tagant midagi enda koju viib. Küsisin, kas ta rääkis sellest ka politseile, ja mees ütles, et jah, rääkis küll, aga see ei ole praegu üldse tähtis.
Sain aru, et mehel on midagi hingel. Küsisin, kuidas ta seal maal elab, ja mees rääkis, et ta elab üksinda, kuid saab kõigega hakkama. Tõepoolest, ta nägi jumekas, puhas ja korralik välja. Veel rääkis ta, et lapsed on ammu oma elude peale läinud, käivad teda ka vahel vaatamas, kuid mitte väga tihti ja ega ta tahakski neid liiga tülitada.
Rääkisime veel maast ja ilmast ning küsisin, kas viimastel aegadel on tema elus midagi ka teistmoodi. Ta justkui ärkas ja imestas vist isegi, kui selle välja ütles, et jah, paar aastat tagasi suri tal naine ära. Mees jäi seejuures rahulikuks ja ütles, et eks elu niimoodi käibki ja tema saab ilusasti hakkama.
Viisin jutu veel kord varastatud käru juurde. Tema aga ütles, et las see külamees kasutab siis pealegi tema käru, tal endal neid mitu tükki veel.
Mees ei kiirustanud ikka veel lahkuma, kuid ta ei soovinud mitte midagi. Ütles vaid, et eks ta peab nüüd natuke mõtlema, kas võtab endale veel uue koera või mitte, sest jah, mõne päeva eest suri ära ka tema vana koerakrants.
Olnud selle välja öelnud, lõi ta äkki selja sirgu ja ütles reipalt, et «eks ma hakkan nüüd siis minema ka, aga tule korraks siia maja ette minu auto juurde». Läksime koos õue, mees avas pagasiruumi, võttis sealt kahe kamaluga suuri punaseid õunu ja poetas need mulle tänulikult sülle.
Minule jäi sellest kohtumisest väga soe tunne ja tõdemus, kui vähe on vahel vaja, et hingel hakkaks kergem.
Katrin Paukson, sotsiaalkindlustusameti ohvriabitöötaja