Päevatoimetaja:
Andres Einmann
666 2072

Eesti teadlane osales Siberis ürgse mammutispaa väljakaevamistel

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Mammutite spaas käivad väljakaevamised uue hooga 2015. aastast peale.
Mammutite spaas käivad väljakaevamised uue hooga 2015. aastast peale. Foto: Videokaader

Kümnete mammutite luud üsna väikesel alal koos. Tallinna Tehnikaülikooli paleoökoloog, parajasti Utrechtis järeldoktorantuuris õppiv Leeli Amon-Veskimeister sattus tänavu suvel Siberisse, aga ta tunnistab rahumeeli, et hiiglaslike mammutiluude keskel askeldades oli tema huvi hoopis muu. «Mammutid on minu jaoks võõras teema,» muigab ta.

Voltšija Griva – Novosibirskist 150 kilomeetrit läänes, lähim suurem asula on Kargat – on paik, kust juba nõukogude ajal leiti väljakaevamistel mammutiluid. Esimesed tulid välja 1972. aastal.

Kuid 2015. aastal läksid väljakaevamised samas kohas uue hooga lahti Tomski ülikooli professori Sergei Leštšinski juhtimisel. See, mis seal savikast maapinnast välja tuleb, on jahmatav. Tuhandeid mammutiluu kilde, kokku on selles kohas aegade jooksul hinge heitnud vähemalt poolsada mammutit.

Tagasi üles