Saudi ajakirjanik võis oma surma lindistada

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Jamal Khashoggi.

FOTO: MOHAMMED AL-SHAIKH / AFP / SCANPIX

Kuula artiklit

Kadunuks jäänud Saudi ajakirjanik Jamal Khashoggi võis nutikellaga oma tapmist Istanbuli konsulaadis lindistada, väidab Türgi ajaleht.

Khashoggi lülitas 2. oktoobril Istanbuli Saudi Araabia konsulaati sisenedes sisse oma Apple`i kella lindistamisfunktsiooni, vahendab väljaanne Sabah.

Ajakirjaniku ülekuulamine, piinamine ja tapmine lindistati ja audiofailid salvestati nii tema telefoni kui pilvsalvestusse. Türgi väljaande väitel lindistati ka vestlused meestega, kes olid ajakirjaniku tapmisega seotud.

Sabah` andmetel leidsid uurijad audiofaili Khashoggi telefonist, mille ajakirjanik oli oma kihlatu juurde jätnud.

Khashoggi käel olevat nutikella märgates üritasid ajakirjaniku ründajad Apple`i seadet lukust lahti saada, kasutades viimaks selleks Khashoggi sõrmejälge. Väidetavalt õnnestus neil kustutada aga vaid mõned failid.

Apple`i sõnul aga nende nutikelladel sõrmejälje tuvastuse funktsiooni ei ole. Samuti ei ole võimalik kinnitada väiteid, et ajakirjanik kasutas oma nutiseadet tegevuse salvestamiseks.

Türgi ametiisikud on USA kolleegidele rääkinud, et nende käsutuses on video- ja helisalvestisi, mis tõendavad saudi ajakirjaniku tapmist ja tema surnukeha tükeldamist Saudi Araabia konsulaadis Istanbulis, vahendas eile ajaleht Washington Post Türgi ja USA allikatele viidates.

Ametiisikute sõnul ilmneb salvestistest, et saudide julgeolekutöötajad võtsid ajakirjanik Jamal Khashoggi kinni, tapsid ta ning tükeldasid surnukeha.

Khashoggi läks konsulaati 2. oktoobril oma pulmadega seotud asju ajama ning sestsaadik ei ole teda nähtud.

Türgi ametnikud on juba mõnda öelnud end olevat kindlad, et saudid tapsid Khashoggi.

Saudi Araabia delegatsioon saabus Türki seoses juurdlusega saudi ajakirjaniku Khashoggi kadumise üle, teatas varem päeval Türgi riiklik uudisteagentuur Anadolu. Delegatsioon peab nädalavahetusel kõnelusi Türgi ametiisikutega.

Türgi presidendi pressiesindaja İbrahim Kalın ütles neljapäeval, et Türgi ja Saudi Araabia moodustavad ühise töörühma ajakirjaniku kadumise uurimiseks. Khashoggi jäi kadunuks eelmisel nädalal Saudi Araabia Istanbuli konsulaati sisenedes.

Türgi on arvamusel, et Saudi Araabia kuningat ja kroonprintsi kritiseerinud ajakirjanik tapeti konsulaadis, kuid tõendeid selle kohta esitatud ei ole. Saudi Araabia on süüdistused kui alusetud tagasi lükanud

Tagasi üles