Vabaerakonna selgitused katuserahade ajal saalist lahkumisele: Krista Arul hakkas paha, Jüri Adamsil oli sünnipäev ning Lutsepp ei tahtnud hääletada

Vabaerakond arutles valimisprogrammi üle.

FOTO: Indrek Sarapuu

Vabaerakonna endine esimees Andres Herkel tunnistab, et varem alati katuserahade vastu sõdinud erakonnal juhtus kolmapäevasel riigieelarve hääletusel tööõnnetus, kui kolm nende saadikut saalist lahkusid.

Kolmapäeva õhtul jäi riigikogus riigieelarve teisel lugemisel napilt heaks kiitmata Reformierakonna muudatusettepanek, millega taheti skandaalsed katuserahad eelnõust kaotada. Muudatusettepanekut toetas 47, selle vastu oli 49 rahvasaadikut ning viis riigikogu liiget ei osalenud hääletusel.

Need viis rahvasaadikut olid Vabaerakonna fraktsiooni liikmed Ain Lutsepp, Krista Aru ja Jüri Adams ning nn aknaalused, fraktsiooni mittekuuluvad Monika Haukanõmm ja Tiina Kangro.

Postimehel ei õnnestunud kätte saada vabaerakondlasi Krista Aru ja Jüri Adamsit. Nende erakonnakaaslane Andres Herkel ütles, et tegemist oli tööõnnetusega.

«Krista Arul hakkas paha, Jüri Adamsil oli sünnipäev ja inimesed ei jõudnud lihtsalt saali. Tuleb tunnistada, et me polnud muudatusettepanekute hääletamiseks piisavalt professionaalselt ettevalmistunud,» põhjendas Herkel.

«Ma mõistan, mis mulje jääb. Ei ole õige nagu see võiks olla seotud muude asjadega, kas ränderaamistiku toetamisega. Seda ma kinnitan, et see mulje ei ole õige,» ütles Herkel.

Kas vabaerakondlastel oli antud küsimuses kokkuleppeid koalitsioonierakonna juhtidega? «On olnud mingeid jutte-konsultatsioone, aga kindlasti ränderaamistikuga ei ole see seotud mitte mingisugusel moel. Teiseks, meie huvi katuserahade vastu ei ole see, mis meid selliste asjadega peab siduma,» ütles Herkel, kuid kinnitas, et tema pole koalitsioonierakondadega katuserahade teemal rääkinud.

Kes vabaerakondlastest katuserahade teemal koalitsioonierakondadega konsulteeris? «Ma tean, et sellest, kas tulevad mingisugused summad riigikogus jagamisele, seda on Krista Aruga räägitud. Me oleme omavahel tõepoolest rääkinud, kas meil on selles osas (katuserahade - S.P.) mingisuguseid prioriteete, aga need ei ole meie jaoks nii olulised asjad, et lasta oma printsiipi sellega hägustada,» ütles Herkel, kes toonitas, et tema hääletas muudatuseelnõu poolt.

Lutsepp: ma ei soovi sel teemal rääkida

Kui Krista Arul hakkas paha, Jüri Adamsil oli sünnipäev, siis miks vabaerakondlane Ain Lutsepp hääletamata jättis? Selgelt vastust Lutsepp Postimehele ei andnud.

Ma saan aru, et vabaerakonna liikmed oleksid tahtnud katuserahasid maha hääletada. 

Jah.

Miks teid siis saalis polnud hääletamas?

Ma ei osalenud sel hääletusel. See on minu arvamus sellest asjast. Katuserahad peaks võib olla üldse ära kaduma.

Miks teid siis saalis polnud, et katuserahade vastu hääletada?

No katuserahasid pole ju üldse vaja, aga kui teda koguaeg nii käsitletakse, siis ma ei pidanud vajalikuks seal osaleda.

Miks ei pidanud vajalikuks siis osaleda?

No katuserahasid pole üldse vaja ja seetõttu ma ei osalenud sellel hääletusel. 

Palun selgitage, miks te siis ei osalenud?

Ma ei soovi sel teemal rääkida. 

Miks te sellest rääkida ei soovi? 

Jah, minu seisukoht on see, et ma ei osalenud sellel hääletusel. Kõik.

Selle sama eelnõuga taheti ju katuserahasid kaotada?

Minu seisukoht on see, et ma ei osale sellel.

Miks te ei osalenud muudatusettepaneku hääletamisel, mis katuserahade jaotamist kaotada?

See eelnõu ei läinud läbi ju.

Miks ta läbi ei läinud? 

Polnud ju lootustki, et ta läbi läheb.

Miks? 

See oli ju näha häältejagunemise järgi. 

Kui teie, Krista Aru ja Jüri Adams oleksite katuserahade jagamise vastu hääletanud, siis oleks ju läbi läinud.

Praegu oli nii. Täpsustama ma ei hakka rohkem. Kõik.

Tagasi üles
Back