Urmas Reinsalu: prokuratuur on kohtueelse menetluse juhtimisel sõltumatu

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
21.11.2018. Tallinn. 
Tallinna vangla avamine.
21.11.2018. Tallinn. Tallinna vangla avamine. Foto: Eero Vabamägi / Postimees

Justiitsminister Urmas Reinsalu sõnas reedel peetud prokuratuuri 100. aastapäeva kõnes, et prokuratuuri roll kohtueelse menetluse juhtimisel on unikaalne ning kinnitas, et prokuratuur on selle ülesande täitmisel sõltumatu.

Reinsalu ütles, et tänase prokuratuuri raamid pandi paika 1998. aasta prokuratuuri seaduse ja reformiga. «Nii nagu 20 aastat tagasi, arutame ka täna teemadel, mis puudutavad prokuratuuri pädevust, iseseisvust ja järelevalvet. Leheveergudel toimuvad arutelud meenutavad oma emotsionaalsusest rohkem fantaasiakirjandust. Ent sellised arutelud on toimunud kogu prokuratuuri toimimise aja jooksul – sõltuvalt ühiskonnas toimuvast, on need vaidlused teinekord lihtalt teravamad,» sõnas justiitsminister.

Reinsalu ütles, et sõltumata poliitilistest tõmbetuultest võib prokuratuuri üle uhke olla. «Tänane prokuratuur on kaasaegne menetlusasutus, kellel on prioriteedid kindlalt paigas: lapsi tuleb hoida ja kaitsta, ohvrit tuleb väärikalt ja süüdlasi mõjusalt kohelda. Inimesekesksus, julgus ja professionaalsus on prokuratuuri väärtustena kokku lepitud – soovin jõudu nende väärtuste kandmisel,» ütles Reinsalu.

Prokuratuur asutati 18. novembril 1918 vastu võetud ajutise kohtute sisseseadmise seadusega, mis sätestas, et prokuratuur asub kohtuministeeriumi juures. Valitsus nimetas esimeseks prokuröriks vandeadvokaat Jaan Teemanti ja tema abiliseks vandeadvokaadi abi Paul Petersoni.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles