BLOGI. FSB: Ukraina meremehed ei ole sõjavangid

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare
  • Venemaa ründas 25. novembril Ukraina mereväe aluseid.
  • Ukraina kinnitusel sai konfliktis viga kuus Ukraina sõdurit, hõivati kolm laeva.
  • Ukraina kehtestas mitmes oblastis sõjaseisukorra.
  • Laevade komandörid viidi Moskva vanglasse.

Vene piirivalve ja eriüksuslased ründasid 25. novembril Kertši väinas kolme Ukraina mereväe alust, arestisid need ja võtsid kinni 24 Ukraina sõjaväelast, mitu neist sai vahejuhtumis haavata.

FOTO: PAVEL REBROV / REUTERS / Scanpix

Kuula artiklit

Vene väed avasid 25. novembril Kertši väinas Ukraina laevade vastu tule ning hõivasid hiljem kolm Ukraina alust. Osal Ukraina territooriumist kehtestati seejärel sõjaseisukord.

Venemaa sulges läbipääsu Krimmi silla alt, blokeerides sellega Ukraina laevade liikumise läbi Kertši väina.

FOTO: PAVEL REBROV / REUTERS

«Vene eriüksus hõivas laevad,» märgiti mereväe teates, lisades, et väikesed soomustatud suurtükikaatrid Berdjansk ja Nikopol said tabamuse ning seiskusid. Seisma jäi ka puksiir Janõ Kapu.

Enne seda teatasid Ukraina mereväe ametiisikud avalduses, et Vene alused avasid tule rühma Ukraina mereväe laevade pihta. Viimaste andmete kohaselt sai konfliktis viga kuus Ukraina sõdurit ning vangi langes üle 20 Ukraina mereväelase.

Ukraina merevägi teatas pühapäeval, et Vene piirivalvurid rammisid Mustal merel üht nende Mariupolisse teel olnud puksiirlaeva ja takistasid hiljem kolme laeva pääsu Aasovi merre.

Ukraina merevägi ütles, et vahejuhtum leidis aset, kui kolm laeva, millest kaks olid väikesed sõjalaevad, suundusid läbi Aasovi mere Mariupoli sadama suunas. Väidetavalt rammis Vene piirivalvelaev Don üht Ukraina mereväe puksiirlaeva ja põhjustas laeva mootorile, välisküljele ja kaitsepiirdele vigastusi.

Ukraina nimetas vahejuhtumit Vene laevade poolt avalikult toimepandud agresiivseks tegevuseks Ukraina mereväe laevade vastu.

Venemaa süüdistas Kiievit ebaseaduslikult enda vetesse sisenemises ja tahtlikult konflikti õhutamises. Vene poole sõnul oli vetesse sisenemise näol tegemist Ukraina katsega luua piirkonnas konflikt.

Ukraina kinnitas, et andis Venemaale varem teada, et Mariupolisse suundumisel kasutatakse antud teekonda. 

Venemaa süüdistas varem kolme Ukraina laeva ebaseaduslikult Venemaa vetesse tungimises.

FOTO: TASS / TASS / Scanpix

Ukraina relvajõudude teatel sulges Venemaa pühapäeva päeval ka läbipääsu Krimmi silla alt, blokeerides sellega Ukraina laevade liikumise läbi Kertši väina Mustalt merelt Aasovi merele.

«Ukraina mereväe laevad ootavad juba kolmandat tundi läbipääsu Kertši väinast. Kell 13.42 teatas Kertši väina laevaliikluse kontrollkeskus, et silla juures on takistatud liiklus mõlemas suunas seoses tankeri sõitmisega madalikule enne silda Aasovi mere poolt. Liiklus läbi väina on suletud mõlemas suunas,» öeldi teates ja märgiti, et rahvusvaheline kaubalaevaliikluse kontrollsüsteem ei ole seda infot kinnitanud.

Krimmi allikas ütles, et vahejuhtumi tõttu saadeti piirkonda patrullima mitu Vene sõjalennukit. 

Lisaks patrullis Ukraina mereväe juhi Ihor Vorontšenko sõnul Kertši silla piirkonnas kaheksa Venemaa laeva, millest kaks on Musta mere laevastiku ja kuus Vene piirivalve laevad.

Liiklus üle Kertši silla ei olnud piiratud, silda ületasid nii sõidu- kui veoautod.

FSB oli Ukraina juhtkonda hoiatanud hoolimatute otsuste eest.

Olukord Aasovi merel on pingestunud pärast ebaseadusliku Kertši silla ehitamist, mis ühendab Venemaa Krasnodari kraid okupeeritud Krimmiga. 

Aasovi merele toodud Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) ja Musta mere laevastiku alused on kehtestanud niinimetatud hübriidblokaadi, peatades ja kontrollides omavoliliselt kaubalaevu, mis Ukraina sadamatesse saabuvad või sealt lahkuvad, seda olenemata nende päritoluriigist. 

Tagasi üles