Kaitseliidu õppused hõlmavad nädalavahetusel pea poolt Eestit

Kaitseliitlased

FOTO: Marko Saarm/Sakala

Mitmed Kaitseliidu malevad kontrollivad saabuval nädalavahetusel oma allüksuste väljaõppetaset, suuremad õppused on Tallinnas peetav õppus Põhjatäht ja Lääne-Eestis peetav õppus Orkaan.

Nädalavahetusel leiab Tallinnas aset viiendat korda peetav Kaitseliidu Tallinna maleva ning politsei- ja piirivalveameti ühisõppus Põhjatäht, Lääne-Eestis aga algab 13. korda toimuv õppus Orkaan, edastas Kaitseliit.

Ühisõppus Põhjatäht algab reedel ja kestab laupäevani. Reedel kell 18-23 harjutavad politseinikud ja kaitseliitlased Toompeal ja Lasnamäel avaliku korra kaitset ja objektide tugevdatud valvet tegelikes linnatingimustes. Politseioperatsiooni kaasatakse kaitseliitlased ning ühiselt harjutatakse korrakaitseliste ülesannete lahendamist. Linnas liikuvatele inimestele õppusega olulisi piiranguid ei kaasne, kuid parlamendihoone vahetusse lähedusse reedel toimuva viietunnise õppuse ajal ei pääse.

Laupäeval jätkub õppus Lasnamäel, kus harjutatakse lahingutegevust linnatingimustes. Kella 9-17 patrullivad kaitseliitlased Lasnamäel Liikuri tee ja Peterburi maantee vahel, Laagna ja Pae linnaosades. Tänavatel liiguvad jalgsi- ja autopatrullid, kaitseliitlased on vormis ja eraldusmärkidega. Õppusel kasutatakse paukpadruneid, suitsugranaate ja muid imitatsioonivahendeid.

Kaitseliidu Tallinna maleva pealiku kolonelleitnant Janno Märgi sõnul on taoliste ühisõppuste läbiviimine olulisel kohal riigikaitsel, kuna läbi selle arendame koostööd erinevate riigi sisejulgeolekut tagavate asutustega. «Õppust Põhjatäht 2018 korraldatakse juba viiendat korda. Eelnevalt on Tallinna malev politseiga koostöös tegutsenud Põhjatähe õppuse raames Kadriorus, Toompeal, Põhja-Tallinnas ja Tallinna lennujaamas. Seekordsel õppusel osaleb 250 Kaitseliidu Tallinna maleva vabatahtlikku,» lausus Märk.

Kaitseliidu Lääne maakaitseringkonna suurõppus Orkaan algab sellel aastal novembri viimasel päeval ja kestab kuni 2. detsembrini. Tegevus toimub üheaegselt nii Hiiumaal, Läänemaal, Pärnumaal kui ka Saaremaal. Harjutatakse konventsionaalset ja mittekonventsionaalset sõjapidamist ning korrakaitseülesannete täitmist.

Õppusest osavõtvaid kaitseliitlasi ja koostööpartnereid võib kohata Saaremaa valla, Hiiumaa valla, uute piiridega Haapsalu linna, Lääne-Nigula, Lääneranna ning Tori valdade territooriumil.

«Loodame kohalike elanike mõistvale suhtumisele,» sõnas Lääne maakaitseringkonna ülema ülesandeid täitev major Kristian Kivimäe. 

Õppustel kasutatakse imitatsioonivahendeid, mis tähendab, et müratase lahingute alal võib olla tavapärasest kõrgem. Öisel ajal aktiivset lahingutegevust ei toimu. «Ärge kartke pauku, tegemist on omadega,» sõnas Lääne maleva pealik kolonelleitnant Rasmus Lippur ning lisas, et paukpadrunite, lõhkepakettide ja teiste imitatsioonivahendite kasutamisel jälgitakse ohutuseeskirju, mille eesmärk on tagada nii õppusel osalejate kui ka kõrvaliste isikute turvalisus.

«Kaitseliidu sajas aasta on olnud aktiivne ja tavapärasest erilisem,» sõnas Saaremaa maleva pealik kolonelleitnant Gunnar Havi. 

Õppusel Orkaan osaleb ligi 1000 kaitseliitlast Lääne, Pärnumaa, Rapla ja Saaremaa malevatest ühes Läti vabatahtliku riigikaitseorganisatsiooni Zemessardze ja Kalevi jalaväepataljoni kompaniide ning politsei- ja piirivalveameti üksustega.

Tagasi üles