Kuuba jätab homosuhted põhiseadusmuudatusest välja

FOTO: Tomas Bravo / REUTERS / Scanpix

Kuuba jätab hoolimata toetusest kohalikes volikogudes põhiseadusemuudatustest välja sätted, mis viiksid samasooliste abielu seadustamiseni, teatati eile.

Kannapööre on ootamatu, sest põhiseadusreformile on riigis osaks saanud laialdane toetus ja selle poolt on sõna võtnud ka kommunistliku riigi rahvaesindajad.

Muudatus oleks määratlenud abielu kahe inimese liiduna. Senises definitsioonis on tegu liiduga mehe ja naise vahel.

«Põhiseaduse kavandis ei määratleta, millised osapooled abiellu kuuluvad. Nii et see jääb nüüd põhiseadusreformi arutelust hoopis kõrvale,» ütles seadusemuudatuste koordinaatoriks olev minister Homero Acosta.

Põhiseadusmuudatuste kava anti augustist novembrini piirkondlikele ja töökohtade nõukogudele arutada. Abielu küsimus pälvis kõige suuremat tähelepanu. Põhiseadusmuudatuste komitee soovitab kõigi arvamust austades abielu määratluse põhiseaduse mustandisse kirjutamine edasi lükata, lisati samas.

Muudatustega eelnõu jõuab rahvusassamblee ette reedel ja see pannakse 24. veebruaril rahvahääletusele.

Kuuba LGBT kogukonna üks eestvõitlejaid, endise presidendi Fidel Castro tütar Mariela Castro kirjutas eile Facebookis, et võitlus nende inimeste kaitseks jätkub hoolimata neid puudutava sätte põhiseadusmuudatusest väljajätmisest.

Põhiseadust koostav komisjon pakkus abielu käsitlenud artikkel 68 asemele uue, number 82, mis määratleb abielu kui ühiskondlikku ja juriidilist institutsiooni.

Abielu definitsioon jääb perekonnakoodeksisse, kus määratakse ka kindlaks, kes võivad abielluda. Üksikasjad pannakse rahvusassamblee teatel kahe aasta jooksul rahvahääletusele.

Tagasi üles