Helme: 2018 aasta halvim seadus oli ränderaamistiku avaldus (2)

Andres Einmann
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Martin Helme.
Martin Helme. Foto: Mihkel Maripuu

Riigikogu Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni esimehe Martin Helme sõnul oli 2018. Aasta halvim õigusakt ränderaamistiku teemaline avaldus.

«Marrakeshi lepingu teemaline avaldus rikkus nii poliitilist kultuuri ning sellest volituse välja lugemine valitsuse ja välisministri poolt rikkus mitut seadust - valitsuse seadust ja välissuhtlusseadust,» ütles Helme Postimehele.

Eelmise aasta parimat seadust ei hakanud Helme nimetama.

Suurim probleem Eesti seadusandluses on Helme sõnul jätkuvalt pidevalt suurenev hulk eurodirektiive, mille välja töötamisel pole ei Eesti parlamendil ega valijatel mingit sõnaõigust ja mille maha hääletamiseks puudub poliitiline selgroog.

«Teisisõnu oleme rängas suveräänsus ja demokraatiapuude olukorras ning selle tagajärjeks on ühiskondlik võõrandumine ning Eesti põhiseaduslike institutsioonide maine järjepidev devalveerumine,» ütles Helme.

Teenusmajanduse Koda korraldab koostöös Postimehega juba kaheksandat korda parima ja halvima seaduse konkursi, mille eesmärk on pöörata avalikkuse ja seadusandja tähelepanu kvaliteetse õigusloome olulisusele. Konkursil võivad osaleda 2018. aastal riigikogu poolt vastuvõetud seadused, valitsuse määrused ning ministri või kohaliku omavalitsuse määrused.

Õigusaktid kandideerivad kahes kategoorias:

Parima seaduse kategoorias osalevad õigusaktid, mille menetlemise käigus on kõige enam järgitud hea õigusloome tava.

Halvima seaduse kategoorias osalevad õigusaktid, mille menetlemise käigus on kõige enam eiratud head õigusloome tava.

Parima ja halvima seaduse konkursi mõõdupuu on vastavus hea õigusloome tavale, mitte aga näiteks poliitiline eelistus. Parimaid ja halvimaid seadusi hindab komisjon, kuhu kuuluvad Teenusmajanduse Koja, Eesti Juristide Liidu, Eesti Tööandjate Keskliidu, Tartu Ülikooli õigusteaduskonna ja Postimehe toimetuse esindaja. Hea õigusloome tava konkursi žürii esimees on Allar Jõks.

Parimaks ja halvimaks valitud seadused kuulutatakse välja avalikult veebruari lõpuks. Komisjon põhjendab avalikult oma valikut.

Kommentaarid (2)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles