Tallinna Sadama kriminaalasja kohtuprotsess algab kevadel

Endine Tallinna Sadama juht Ain Kaljurand.

FOTO: LIIS TREIMANN / PM/SCANPIX BALTICS

Harju maakohus pani teisipäevasel korraldaval istungil paika, et Tallinna Sadama kriminaalasja kohtuprotsess algab kevadel.

Kohus lahendas korraldaval istungil taotlusi ja määras istungite ajad, esimene istung toimub 7. mail.

Kohus kohustas Tallinna Sadama esindajat esitama ühe kuu jooksul kohtule kirjalikud tõendid, misjärel kohus annab enne põhiistungi toimumist kaitsjatele aega tõenditega tutvumiseks.

Arutusel oli ka riigiprokurör Laura Feldmanise taotlus kriminaalasjas Poola kodanikust süüdistatava osas menetluse üleandmine Poolale. Kohtunik Kristina Väliste tõdes, et seda taotlust saab lahendada sisuliselt alles põhiistungil.

Feldmanis esitas menetluse koondamise taotluse juba enne jõule Euroopa uurimismääruse ja EL-i nõukogu raamotsuse alusel, kuid vastavalt seadusele ja samale raamotsusele saab selles seisukoha kujundada üksnes kohus, kelle menetluses asi on.

Vandeadvokaat Aivar Pilv on sellele juba varem tähelepanu juhtinud ning märkinud, et prokurör ei saa Eesti vabariigis kohtumenetluses olevas asjas sõlmida kokkuleppeid teise riigi prokuratuuriga sellele asja menetluse üleandmiseks.

Ligi kolm aastat kestnud kriminaaluurimise käigus kaitsepolitsei poolt kogutud tõenditele tuginedes süüdistab riigiprokuratuur Tallinna Sadama eksjuhte Allan Kiili ja Ain Kaljuranda aastatel 2005-2015 suures ulatuses altkäemaksu võtmises ja rahapesus.

Süüdistus altkäemaksu võtmises on esitatud ka Tallinna Sadama hooldusosakonna endisele juhatajale Martin Paidele, lisaks süüdistatakse seitset füüsilist ja kaht juriidilist isikut altkäemaksu andmises ja sellele kaasaaitamises.

Lisaks eelmistele on kohtu all Eno Saar, Tõnis Pohla, Üllar Raad, Sven Honga, Toivo Promm, Valdo Õunap ja Jan Paszkowski ning HTG Invest AS ja Keskkonnahoolduse OÜ.

Süüdistuse järgi nõustusid Kiil ja Kaljurand võtma altkäemaksu mitmelt ettevõtetelt selle eest, et nende lepingulised suhted ASiga Tallinna Sadam sujuksid võimalikult soodsalt.

Kiil ja Kaljurand nõustusid nii ühiselt kui ka eraldi tegutsedes võtma altkäemaksu peaaegu nelja miljoni euro ulatuses, märkis süüdistus.

Süüdistuse kohasel moodustas altkäemaksust suurima osa, ligikaudu kolm miljonit eurot, Kiilile Türgi ja Poola laevatehaste esindajate poolt lubatud altkäemaks selle eest, et nad saaksid ASi Tallinna Sadam tütarettevõtte TS Laevadega sõlmida praamide müügilepingud.

Süüdistuse järgi oli Martin Paide nõus võtma altkäemaksu üle 40 000 euro, Ain Kaljurand ligi 400 000 eurot ning Allan Kiil üle kolme ja poole miljoni euro.

Süüdistuse väitel jõudis Paide ja Kaljurannani altkäemaks kogu neile lubatud ulatuses, Kiilini jõudis lubatud altkäemaksust ligi kaks miljonit eurot ning ülejäänu jäi tema poolt kätte saamata, kuna ta peeti kuriteos kahtlustatavana kinni.

Kiil ja Kaljurand vahistati 2015. aasta 26. augustil, kui prokuratuur oli esitanud mõlemale kahtlustuse suures ulatuses altkäemaksu võtmises. Mõlemad mehed vabastati vahi alt 2016. aasta alguses.

Kriminaalasja uuris kaitsepolitsei ja uurimist juhtis riigiprokuratuur.

Tagasi üles
Back