Galerii: Kim Jong-uni ees rulliti lahti punane vaip

Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni rong saabus täna Vietnami, kus tal seisab ees kohtumine USA presidendi Donald Trumpiga, teatasid meediakanalid.

Kimi roheline rong saabus Dong Dangi raudteejaama ja sealt liikus riigipea edasi Vietnami pealinna Hanoi suunas.

USA president Donald Trump asus eile Washingtonist samuti teele Vietnami poole, kus homme algab kahe riigipea kahepäevane kohtumine. Enne Valgest Majast lahkumist ütles ta optimistlikult, et sellest kujuneb väga suurepärane kohtumine, ja lisas, et tahab Korea poolsaare tuumavabaks muutmist. 

Esimesel USA-Põhja-Korea tippkohtumisel mullu juunis Singapuris allkirjastasid Trump ja Kim ähmase lubaduse liikuda Korea poolsaare tuumavabaduse poole, kuid sellele järgnenud tuumarelvitustamiskõnelustel pole avalikkusele teadaolevalt suurt edu saavutatud.

Trump avaldas enne reisi lootust, et eelseisev tippkohtumine Kimiga kujuneb edukaks, kuid möönis, et selle tulemustega pole kiiret.

Põhja-Korea teatas mullu aprillis raketi- ja tuumakatsetuste lõpetamisest.

Lootus, et USA president Donald Trump ja Põhja-Korea liider Kim Jong-un võivad kuulutada Hanoi tippkohtumisel Korea sõja ametlikult lõppenuks, kasvas Lõuna-Korea ametnike eilse teatega, et pooled võivad jõuda kokkuleppele.

«Usun, et see võimalus on olemas,» ütles Lõuna-Korea presidendi pressiesindaja Kim Eui-kyeom ajakirjanikele. «Pole võimalik teada, milliseks deklaratsioon kujuneb, kuid ma usun, et USA ja Põhja-Korea võivad jõuda kokkuleppele.»

Kim ütles aga, et isegi kui Ühendriikide ja Põhja-Korea liidrid sõja lõppenuks kuulutavad, allkirjastatakse ametlik rahuleping ilmselt Korea poolsaare tuumavabaks muutmise protsessi viimases etapis ja selle elluviimine võib võtta pikka aega. 

«Rahuleping ja sõja lõppenuks kuulutamine on erinevad,» lausus Lõuna-Korea riigipea pressiesindaja, lisades, et rahuleping peab olema mitmepoolne jõupingutus Hiina ja Lõuna-Korea osavõtul. Korea sõja relvarahu allkirjastasid 66 aastat tagasi USA juhitud ÜRO väejuhatus, Hiina ja Põhja-Korea. 

Lõuna-Korea president Moon Jae-in ütles oktoobris, et on vaid aja küsimus, millal Washington ja Pyongyang kuulutavad sõja lõppenuks.

Tagasi üles
Back