Sellel nädalal on Keskerakond-EKRE-Isamaa koalitsioonivabrikus jõutud kavanditest juba veidi kaugemale, käib prototüübi ettevalmistamine. Keskerakond, EKRE ja Isamaa raporteerivad muudkui uutest peatükkidest, kus sündiv koalitsioon on kokkuleppele jõudnud. Kui vaadata nende kokkulepete sisusse, siis seni oleme näinud vaid üldisi deklaratsioone, ei enamat.
MIDA ON SIIS KOKKU LEPITUD?
Esialgu on läbi käidud välis- ja julgeolekupoliitika, maaelu ning regionaalpoliitika. Teada on järgmist:
Välis- ja julgeolekupoliitika. Lepiti kokku, et loodav koalitsioon toetab Eesti kuulumist Euroopa Liitu ja NATOsse ning jätkatakse senisel välis- ja julgeolekupoliitilisel kursil.
EKRE programmist leiab välispoliitika teemal aga veel järgmised lubadused: 1) seame Eesti välispoliitika strateegiliseks eesmärgiks toetada transatlantiliste suhete kõrval iseseisvate rahvusriikide strateegilise alliansi loomist Kesk- ja Ida-Euroopa regioonis; 2) tühistame Venemaaga sõlmitud põhiseadusvastase piirilepingu; 3) nõuame okupeeritud Petserimaa ja Narva-taguse ala tagastamist Eestile ning nende alade jätkuva okupeerimisega tekitatud kahjude hüvitamist. Kas miski neist sai võimuleppesse, pole teada.
Maaelupoliitika. Lepiti kokku, et otsitakse võimalusi, kuidas arendada Eesti toitu, alates mesindusest ja lõpetades aiandusega; tuleb säilitada väikekoolid, lasteaiad, arstiabi, päästeteenistus ja teised avalikud teenused.
EKRE programmist leiab veel: 1) töötame välja meetmed talude üleandmiseks vanematelt järglastele, sh varasem pensionile jäämine, sooduslaenud, maksepuhkus jm; 2) tagame kõikide põllumajandustootjate võrdse kohtlemise, olenemata nende suurusest ja eripärast. Kas midagi neist jõudis koalitsioonileppesse, pole teada.
Regionaalpoliitika. Nähakse ette avaliku sektori töökohtade väljaviimist pealinnast, regionaalsete programmide rahastamise suurendamist ning laiemalt parema elu- ja ettevõtluskeskkonna loomist.
EKRE programmist leiab veel: 1) viime sisse maksusoodustused ettevõtetele regionaalsete eripärade tasandamiseks; 2) moodustame omavalitsusliitude põhjal maakondade esinduskogud. Kas midagi neist jõudis koalitsioonileppesse, pole teada.
Niisiis on seni välja öeldud asjad need, mida oleks suure tõenäosusega niikuinii tehtud või mis on juba ammu käigus olevad projektid ja protsessid. Põhjus, mis ei ole mindud konkreetsemaks, on siin...
KAS SEE KOALITSIOON IKKAGI TULEB?
Keegi veel ei tea, ka selle liidu kokkuleppijad. Praegu püütakse näidata avalikkuse ees, kuidas läbirääkimised jõudsalt edenevad ja ühisosa on lausa murdu. Sellepärast on esimesed läbiarutatud peatükid just need, milles kergem kokkuleppeid saada, kuigi Mart Helme lubas, et alustatakse raskematest.
Miks nii? Taktika on lasta inimestel harjuda ning analüüsida avalikku arvamust. Kas praegune üsna laialdane pahameel hakkab vaibuma, ja kui jah, siis millal? Kui hakkab, saab vähehaaval liikuda nende koalitsioonileppe punktide juurde, kus võib ka vaidluseks minna. Kui ei hakka, on kõik võimalused igal osalisel kolmest, et end läbirääkimistest välja tagurdada. Selleks kõlbab ükskõik milline kriitiline punkt, mille kohta saab öelda: näete, ei leidnud ühisosa.
Küsimus on, millal jõuab Keskerakonna jaoks EKRE ja Isamaaga võimuliidu tegemisel kätte joon, kust selle koalitsioonilennuki hoovõttu enam katkestada ei saa ja õhku tõusta tuleb igal juhul.

KESKERAKONNA VENE RULETT
Raske on muud moodi nimetada riski, mille Keskerakond on EKREga koalitsiooni sepistades võtnud. Postimehe tellitud eriuuring näitab, et erakond on kaotanud hulganisti venekeelsete valijate toetust. Veebruaris oli see 67 protsenti, nüüd, umbes kümme päeva pärast valimisi aga 49 protsenti. Tallinnas ei ole Keskerakond enam kõige populaarsem erakond, Reformierakonnale jäädakse alla.