Bouteflika partei teatas Alžeeria protestide toetamisest

Alžeerlased protestimas president Abdelaziz Bouteflika ja tema režiimi vastu.

FOTO: STRINGER / AFP / Scanpix

Alžeeria presidendi Abdelaziz Bouteflika võimupartei teatas kolmapäeval, et toetab meeleavaldajate üleskutset muutusele, kuid samas ka riigipea üleskutset dialoogile, et ületada riiki tabanud poliitiline kriis.

Rahvusliku Vabastusrinde (FLN) avaldus järgnes pingete tekkimisele Bouteflika režiimi kahe ülejäänud tugisamba, peamise ametiühinguliidu UGTA ja Äriliidrite Foorumi sees.

FLN-i esimees Mouad Bouchareb ütles, et "valitsus ei ole partei kätes". Selles nähakse soovi distantseerida FLN presidendi režiimist.

FLN on olnud Alžeerias võimul alates riigi iseseisvumisest 1962. aastal.

Alžeeria on alates 22. veebruarist haaratud enneolematutest massimeeleavaldustest, mis järgnesid Bouteflika teatele kandideerida viiendaks ametiajaks, seda hoolimata murest tema suutlikkuse üle riigipea kohuseid täita.

Põdura tervisega 82-aatane president, kes on olnud ametis juba kaks aastakümmet, liigub ringi ratastoolis. Pärast 2013. aastal saadud insulti on teda harva avalikkuse ees nähtud.

"FLN-i aktivistid toetavad täielikult rahvaliikumist, mille inimesed nõuavad massiliste tänavamarsside kaudu muutust," ütles Bouchareb.

"On vaja istuda dialoogi laua taha, et saavutada uus Alžeeria," lisas ta.

FLN ja tema liitlased on toetanud Bouteflika püüet saada viiendaks ametiajaks riigipeaks.

UGTA-d ja Äriliidrite Foorumit on aga raputanud mitmed tagasiastumised ja rahulolematus seoses nende juhtkondade esialgse toetusega Bouteflika plaanile.

Analüütikute hinnangul näitavad lahkumised, et Bouteflika päevad riigipeana võivad olla peatselt loetud.

Bouteflika teatas 10. veebruaril, et ta kandideerib uuesti presidendiks 18. aprillile kavandatud valimistel. Teatele järgnesid ulatuslikud protestid.

11. märtsil teatas ta aga loobumisest, kuid samas ka otsusest lükata valimised edasi.

Protestijad alguses tervitasid seda, kuid alustasid taas massimeeleavaldusi, kui mõistsid, et president püüab sellise sammuga endiselt ametisse jääda.

Bouteflika praegune ametiaeg peaks läbi saama 28. aprillil.

Tagasi üles