Slovakkia sai endale esimese naispresidendi

Slovakkia esimene naispresident Zuzana Čaputová. FOTO: Reuters / Scanpix

Valitsuskriitikust ja korruptsioonivastasest aktivistist Zuzana Čaputovást sai laupäeval toimunud presidendivalimiste teise vooru järel Slovakkia esimene naispresident.

Keskkonnaadvokaat Čaputová võitis 58,40 protsenti häältest ning tema vastaskandidaat, Euroopa Komisjoni energiavolinik Maroš Šefčovič kogus 41,59 protsenti, teatas statistikaamet.

Ametlikke tulemusi on oodata pühapäeva keskpäeval.

"Otsigem seda, mis meid ühendab. Edendagem isiklikke huve ületavat koostööd," lausus Čaputová (45) pärast võitu. 

Tema sõnul on tema võit märk, et "võimalik on võita oma vastast ründamata".

"Usun, et seda suundumust kinnitavad ka (peatsed) Euroopa Parlamendi valimised ning järgmisel aastal toimuvad Slovakkia parlamendi valimised."

Šefčoviči (52) sõnul helistas ta Čaputovále, õnnitles teda valimisvõidu puhul ja lubas saata lilli.

"Slovakkia esimene naispresident väärib lillekimpu," lausus ta.

Poliitiline uustulnuk Čaputová, kes kandideeris presidendiks lööklausega "Seiske kurjuse vastu", teatas varem, et tema kampaania näitas, et "väärtused nagu humanism, solidaarsus ja tõde on meie ühiskonnale tähtsad".

Čaputová võitis 2016. aastal auhinna, kui suutis edukalt tõkestada kavandatud prügila rajamise tema kodulinna Pezinokki. Lisaks aitas ta tuua 5,4 miljoni inimesega Slovakkias kümned tuhanded inimesed tänavale valitsuse vastu protestima pärast seda, kui uuriv ajakirjanik Ján Kuciak ja tema kihlatu 2018. aasta veebruaris mõrvati.

Ajakirjanik valmistus avaldama lugu Slovakkia poliitikute ja Itaalia maffia vaheliste sidemete kohta.

Mõrv sundis tollase peaministri Robert Fico tagasi astuma, kuid ta jätkab vasakpopulistliku erakonna Smer-SD juhtimist ning on praeguse peaministri lähedane liitlane. Võimud on esitanud süüdistuse viiele inimesele. Nende seas on üks miljonärist ärimees, keda kahtlustatakse mõrva tellimises ning kes on Smer-SD-ga väidetavalt seotud.

Kampaania käigus lubas Čaputová, et "käivitab süstemaatilised muudatused, mis kõrvaldavad poliitilise mõjutamise prokuröridelt ja politseinikelt".

Varem sel nädalal asus teda toetama mõrvatud ajakirjaniku vend Jozef Kuciak, kes mõistis Ševčoviči hukka tema poliitiliste sidemete eest.

"Ma ei hääleta kellegi eest, keda toetavad oligarhid ja nende inimesed, kes võtsid minult mu venna ja vennanaise."

Ka ametist lahkuv president Andrej Kiska toetas Čaputovát. "Vajame poliitikuid, kes võitlevad korraliku ja õiglase Slovakkia eest."

Vaatlejad on võrrelnud Čaputovát Prantsuse presidendi Emmanuel Macroniga. Mõlemad on poliitilised kõrvalseisjad, kes said võimule reformistliku poliitikaga.

"Sarnane lugu koorus lahti eelmistel presidendivalimistel Prantsusmaal, kus jäid peale uue poliitilise suundumuse esindaja ja uus poliitiline liikumine," ütles analüütik Aneta Vilagi.

Analüütik Juraj Marušiak aga hoiatas, et mõlema "programmid pandi kokku ähmaste kontuuridega, mistõttu võivad nad põhjustada suurt pettumust".

"Čaputová, nagu Macron, on väga häguselt määratletud lootuse sümbol."

Tagasi üles
Back