Sudaani uus sõjaline juht on avalikkusele mõistatus

Kindral Abdel Fattah al-Burhan 12. aprillil ametivannet andmas. FOTO: AFP / Scanpix

Kindral Abdel Fattah al-Burhan, kellest sai reedel Sudaani juhtiva sõjalise nõukogu juht, on veteransõdur, keda väljapool sõjaväge väga ei tunta.

Burhanist sai president Omar al-Bashiri neljapäeval kukutanud sõjalise nõukogu juht pärast seda, kui nõukogu ööpäeva jagu juhtinud kindral Awad Ibn Ouf tagasi astus.

Meeleavaldajad, kes nõuavad Bashiri raudse rusika all kestnud kolme aastakümne pikkuse võimuaja lõpu järel tsiviilvalitsust, pidasid Ibn Oufi vana režiimi liikmeks ning kukutatud juhi lähedaseks nõunikuks.

Ibn Oufi lahkumine tõstis Burhani varjudest riigi de facto juhiks.

«Burhan on relvajõududes kõrge auastmega ohvitser, kuid sisuliselt on ta veteransõdur,» ütles üks sõjaväe ohvitser, kes palus anonüümsust.

«Ta pole kunagi olnud rambivalguses nagu Ibn Ouf või kindral Kamal Abdelmarouf,» lisas ohvitser viitega sõjaväe endisele staabiülemale.

Reedel, tunde enne kui temast sai Sudaani uus sõjaline juht, nähti teda vestlemas meeleavaldajatega, kes pole sõjaväe peakorteri eest 6. aprillist saati ära läinud.

1960. aastal pealinnast Hartumist põhjas Gandatu külas sündinud Burhan õppis Sudaani sõjaväekolledžis ning hiljem Egiptuses ja Jordaanias.

Ta on abielus ning tal on kolm last.

Burhan juhtis riigi maavägesid enne, kui Bashir tegi temast veebruaris sõjaväe peainspektori. Burhan on teeninud ka Sudaani kaitseatašeena Pekingis.

Sudaani meedia ja analüütikute sõnul koordineeris Burhan Sudaani sõdurite saatmist Jeemenisse osana Saudi Araabia juhitud koalitsioonist, mis sõdib Jeemenis huthi mässuliste vastu.

Willow Berridge, kirjanik ja ajaloolektor Newcastle'i ülikoolis ütles, et Jeemeni portfelli tõttu töötas Burhan tihedalt koos Sudaani paramilitaarsete Kiirtoetusüksustega (RSF).

Näib, et selle grupi toetusel ta võimule saigi, lausus Berridge.

RSF-i samm teeb paljud ettevaatlikuks, sest paljud peavad teda Darfuris sõjakoledusi toime pannud omakaitseväe Janjaweed järeltulijaks, rõhutas Berridge.

Ta lisas, et eriti ettevaatlikud on mitmed Darfuris tegutsevad mässulised rühmitused, kellest mitmed on seotud opositsioonikoalitsiooniga.

Konflikt Darfuris puhkes 2003. aastal, kui etnilised mustanahalised mässulised haarasid relvad Hartumi araablaste enamusega valitsuse vastu. Mässulised süüdistasid valitsust piirkonna majanduslikus ja poliitilises hülgamises.

ÜRO sõnul on konfliktis surma saanud umbes 300 000 inimest ning oma kodust on pidanud põgenema miljonid.

Bashir saatis Sudaani sõdurid Jeemenisse 2015. aastal osana suurest välispoliitilisest kannapöördest, millega Hartum katkestas aastakümnete pikkused sidemed šiiitliku Iraaniga tema rivaali Saudi Araabia kasuks.

Sudaani sõdurid ja ohvitserid sõdivad Jeemenis ning on kandnud märkimisväärseid kaotusi.

Kuigi pole päris selge, kui palju Sudaani sõdureid Jeemenis on, siis sotsiaalmeedias levivad pildid tapetud või haavatud sõduritest on korduvalt tekitanud üleskutsed nad sealt ära tuua.

«Burhan ei kaldu ühegi poliitilise jõu suunas. Ta on professionaalne sõdur,» lausus anonüümsust palunud ohvitser nüüd riigi kõiki poliitjõude haldama pidava mehe kohta.

Tagasi üles
Back