Ecuadori president õigustas Assange'i asüüli tühistamist

WikiLeaksi asutaja Julian Assange politseibussis pärast seda, kui Briti politsei ta Londonis 11. aprillil vahi alla võttis.

FOTO: HENRY NICHOLLS / REUTERS / SCANPIX

Ecuadori president Lenin Moreno kaitses pühapäeval otsust tühistada Julian Assange'i asüülistaatus, väites usutluses ajalehele Guardian, et WikiLeaksi asutaja oli üritanud luua Ecuadori Londoni-saatkonnas luurekeskust. 

«On kahetsusväärne, et eelmise valitsuse loal eraldati Ecuadori saatkonnas Londonis ruumid ja vahendid teiste riikide siseasjadesse sekkumiseks,» lausus ta. 

«Me ei saa lubada meie majal, mis avas oma uksed, saada luurekeskuseks,» lisas 2017. aastal presidendiks valitud Moreno. 

«Meie otsus ei ole meelevaldne, vaid rajaneb rahvusvahelisel õigusel,» väitis president. 

Briti võimud vahistasid Assange´i neljapäeval pärast seda, kui Ecuador oli tühistanud talle antud asüüli.

Assange vahistati nii kautsjonitingimuste rikkumise eest kui USA väljaandmistaotluse alusel. Ühendriigid süüdistavad teda salajaste sõjaliste dokumentide ja diplomaatiliste kirjavahetuse avaldamises.

Assange palus saatkonnast varjupaika, et vältida väljaandmist Rootsile, kus teda süüdistati vägistamises. Kui Rootsi 2017. aastal süüdistusest loobus, ei saanud ta ikka välja tulla, sest Briti võimud süüdistasid teda kautsjonireeglite rikkumises.

2012. aastast alates Ecuadori saatkonnas viibinud Assange on vägistamissüüdistusi alati eitanud. 

Tagasi üles