Küsitlus: Kuusiku skandaal vähendas toetust EKRE-le

Marti Kuusik.

FOTO: Tairo Lutter

Euroopa Parlamendi (EP) valimiste lähenedes on jätkuvalt  kõige populaarsem Reformierakonna nimekiri, järgnevad Keskerakond ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE), kuid toetust EKRE-le vähendas eksminister Marti Kuusiku skandaal, selgub Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel läbiviidud Norstati küsitlusest.

Uuringufirma Norstat Eesti AS viis 12. aprillist 2. maini läbi kolm Euroopa Parlamendi valimiste kandidaatide populaarsuse küsitlust. Kolme küsitluse koondtulemuste põhjal on kõige populaarsem Reformierakonna nimekiri 22,1 protsendiga, teisel kohal on Keskerakonna nimekiri 20,3 ning kolmandal kohal Sotsiaaldemokraatliku Erakonna nimekiri 19,3 protsendiga. Mõne Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna kandidaadi poolt hääletaks 12,4 ning Isamaa kandidaadi poolt 9,8 protsenti küsitlusele vastanud inimestest. 

Praeguste koondtulemuste põhjal saaks Reformierakond ning Keskerakond Euroopa Parlamenti kaks kohta, Brüsselisse pääseksid vastavalt Andrus Ansip ja Urmas Paet ning Yana Toom ja Igor Gräzin. SDE ja EKRE saaks ühe koha, Brüsselisse minekuks saaksid mandaadi vastavalt Marina Kaljurand ja Mart Helme. Kui Eestile lisanduks Brexiti tõttu Euroopa Parlamendis veel üks koht, siis läheks see praeguse seisuga Isamaale ja Riho Terras.

Kõige populaarsemad kandidaadid on Marina Kaljurand 16,2, Andrus Ansip 10,8 ning Yana Toom 10,3 protsendiga. Kuna Marina Kaljuranna populaarsus SDE nimekirjas on ülekaalukas, tooksid ülejäänud kaheksa SDE kandidaati erakonnale praeguse seisuga juurde vaid 3,2 protsenti toetust. Üksikkandidaadina 2009. aasta Euroopa Parlamendi valimistel 25,8 ning 2014. aastal 13,2 häältest saanud Indrek Tarand saaks praeguse seisuga vaid 0,9 protsenti häältest. Praegu on üksikkandidaatidest kõige populaarsem Raimond Kaljulaid 5,4 protsendiga. 

Küsitluses esitati vastajatele täielik Euroopa Parlamendi valimistel osalevate kandidaatide nimekiri ning küsiti: «Millise kandidaadi poolt annaksite oma hääle juhul, kui Euroopa Parlamenedi valimised toimuksid järgmisel pühapäeval?» Sellisel kujul imiteerib küsitlus situatsiooni valimiskabiinis või e-hääletades.

Küsitlused tegi uuringufirma Norstat Eesti AS veebikeskonnas 12. aprillist 2. maini ning nendele vastaskokku 3000 18-aastast ja vanemat Eesti Vabariigi kodanikku.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut on 2016. aasta jaanuaris asutatud mõttekoda, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse.

Tagasi üles