Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Mart Helme: me pöörame riigieelarve pea peale

Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees, siseminister Mart Helme ütles täna Tallinnas erakonna volikogul peetud kõnes, et riigieelarves tuleb teha põhimõttelisi muudatusi ja piltlikult tuleb kogu riigieelarve pöörata pea peale.

«Me oleme jõudnud valitsuse kahenädalase tegevuse jooksul veendumusele, et suur osa ametnikest ja poliitikutest ei taha muutust, vaid nad tahavad tiksumist. Nad tahavad, et Eesti loksuks kinnikasvanud tiigi peal nagu pardikene, aga meie ei taha seda. Me ei taha, et reformierakondlik ja sotsiaaldemokraatlik stagnatsioon jätkuks,» rääkis Helme.

EKRE esimehe sõnul on koalitsioon saavutanud põhimõttelise kokkuleppe muuta riigieelarve seadust ja defineerida ümber strukturaalne tasakaal.

«Muudatused puudutavad suurprojektide tegemiseks laenude võtmist. Kui me jätkame nii, nagu siiani selle järgi, nagu rahandusministeeriumi ametnikud on meile lauale andud, siis me ei saa sisuliselt midagi teha, sest raha ei ole. Kui rahandusministeeriumi ametnikud ütlevad, et raha ei ole ja me lepime sellega, siis me võime selle valitsuse kohe laiali saata. Aga me ei tee seda. Me oleme see ora, mis on tagumikus ja suunab positiivseid muudatusi tegema,» ütles Helme.

Tema sõnul on kõigi ministeeriumite valdkondades praegu laual palgatõusu küsimus. Ta tõi näiteks siseministeeriumi haldusala, kus 3-4 aasta pärast hakkavad politseinikud, päästjad ja piirvalvurid minema massiliselt pensionile.

«Kui meil pole pakkuda nooremale põlvkonnale palgatingimusi, siis meil ei ole ühel päeval päästjaid, politseinikke ja piirivalvureid. Me ei saa loota ainult vabatahtlikele. Me ei saa loota, et kaitseliit tuleb appi, kuna nemad on vabatahtlikud. Me saame loota vabatahtlikele kriisiolukordades, kuid me ei saa nende peale riiki üles ehitada. Kui me seisame valiku ees, kas kulutada järgmise nelja aasta jooksul palgatõusudeks 300 miljonit eurot või Eesti elektrisüsteemi Venemaa võrkudest lahtiühendamiseks 550 miljonit eurot, siis on meie valik selge, meil on vaja raha palgatõusudeks,» sõnas Helme.

EKRE esimehe sõnul ei saa nõustuda mõtteviisiga, et midagi ei saa teha, 80 protsenti riigieelarve kuludest on niikuinii juba ette ära määratud ja 20 protsenti on see, mida saab suunata.

«Meie ütleme et see number tuleb pöörata pea peale, see on täiesti teine filosoofiline lähenemine. See on võõras kõigile kuna ükski ametnik ega peavoolupoliitik pole varem nii mõelnud,» ütles Helme.

Helme kritiseeris taas ajakirjandust EKRE materdamise pärast ja märkis, et selle taga on üle-euroopaline võitlus rahvaste ja nende vahel, kes peavad Euroopat oma isiklikuks projektiks.

«Junckerid ja Merkelid näevad, et nende projekt laguneb laiali, rahvad ei ole nõus rahvuskultuure, rahvusriiklust, suveräänsust, inimeste õigusi ja vabadusi üha enam usurpeeriva valitsusega. Euroopa rahvad on üles tõusnud, jumal tänatud, et see ülestõus on praegu rahumeelne. See on laienenud ka vana Euroopa vasallriikidele nagu Eesti,» rääkis Helme.

Helme lubas, et praegune valitsus ei jäta niisama läbi Danske panga toimunud maailma ajaloo suurimat rahapesu ja kavatseb selle uurimist jätkata.

Samuti lubas ta tuua avalikkuse ette VEB Fondi afääri asjaolud.

«Me ei ole nõus, et riik salastas VEB Fondi uurimise materjalid 75 aastaks. Demokraatlikus riigis ei saa sellised asjad jääda vaiba alla pühituks. Kui me sellega edasi läheme, siis suur osa erakondi, kes Eestit juhivad, hävivad, kuna nad on olnud kaasosalised, kui mitte kasusaajad. EKRE materdamise üks põhjus ongi selles, et peavooluerakonnad peavad konkurente omadeks jopedeks, kellega saab ikka kokkuleppele jõuda. Aga EKRE puhul nad näevad, et nemad on ju hullud, nendega ei saa kokku leppida, äkki nad närivadki surnuks. Just see on EKRE-suunalise raevu ja vaenu taga. See on põhimõtteline konflikt, milles on kaalul Eesti rahva tulevik,» ütles Helme.

EKRE volikogusse kuuluvad erakonna auesimees, esimees ja aseesimehed, erakonna parlamendiliikmed, kongressil valitud volikogu liikmed, ühenduste esimehed ning maakonna- ja linnaühenduste esimehed. Maakonna- ja linnaühenduste volitusel kuulub täiendavalt volikogusse üks esindaja iga 300 liikme kohta.

Konservatiivse Rahvaerakonna volikogu avaldus

EKRE volikogu võttis täna vastu ka avalduse, mille toome lugejateni täismahus.

Kutsume Eesti ühiskonda üles mobiliseeruma oma riigi suveräänsuse ja enda identiteedi kaitseks ning valima Euroopa Parlamenti ainsa Eesti erakonna, kel on tahet ja jõudu võidelda Euroopa Liidu liikmesriikide suveräänsuse ja iseotsustusõiguse eest.

Euroopa on neil valimistel teelahkmel. Kas jätkub ELi varjatud föderaliseerimine ehk liikmesriigide otsususõiguse vähendamine ja võimu koondamine Brüsselisse Euroopa Liidu institutsioonide kätte? Või pöördume tagasi Euroopa Liidu loojate algeesmärkide juurde, milleks on liikmesriikide majanduslik arendamine ja rahvusriikide kodanike elatustaseme parandamine nii, et säiliks liikmesriikide iseseisvus. EKRE on veendunud, et Eesti riik ja rahvas, keel ja kultuur jäävad püsima ainult suveräänsete riikide liidus.

Kõik Eesti erakondade eurosaadikud lubavad seista Euroopas Eesti huvide eest, ent enamiku puhul jäävad need vaid õõnsaks lubaduseks. Eesti vanad kartelliparteid on ennast sidunud europarlamendi fraktsioonidega (SDE Euroopa sotsidega, Reformierakond ja Keskerakond ALDE-ga ning Isamaa Euroopa Rahvaparteiga), kes ajavad liikmesriikidele, eriti väikestele riikidele kahjulikku poliitikat.

Kõik need fraktsioonid pooldasid 2015. aastal migratsioonikvoote ning on nõudnud oma enda riigi otsustusõiguse eest seisnud Poola ja Ungari rahvuslikult meelestatud valitsuste karistamist.

Nii kaua kui Eestist valitakse Euroopa Parlamenti saadikuid, kes liituvad eelnimetatud fraktsioonidega, jätkub võimu koondumine Euroopa Komisjoni kätte ning suureneb oht meie rahvuslikule kestmisele. Nende fraktsioonide saadikud tegutsevad tahes-tahtmata Eesti huvide vastu.

EKRE on ainus erakond Eestis, mille kandidaatide poolt hääletades võib kindel olla, et nad hakkavad Euroopa Parlamendis võitlema Eesti suveräänsuse eest. EKRE on ainus Eesti erakond, mis ühineb Euroopa Parlamendis fraktsiooniga, kuhu kuuluvad rahvuslikud erakonnad kogu Euroopast. Liitumisest on hetkeseisuga teatanud juba tosina Euroopa riigi parteid, sealhulgas Põlissoomlased, Taani Rahvapartei, Itaalia Liiga, Austria Vabaduspartei ja Prantsuse rahvusliikumine.

Eeldatavasti saab uuest poliitilisest blokist Euroopa Parlamendi üks suurimaid fraktsioone. Tegu on poliitilise blokiga, mis sõnastab selgelt, et meile on vastuvõetamatu enda sidumine mistahes autoritaarse või totalitaarse projektiga või neile poolehoiu näitamine. Blokile on vastuvõetamatu igasugune poliitika, mis püüdleb superriigi või riikideülese üksuse loomise poole.

Koostöö aluspõhimõtteks on Euroopa inimeste ja rahvuste identiteedi säilitamine ja nende eripärade austamine, õigus kontrollida ja reguleerida immigratsiooni ning õigus kaitsta Euroopas oma spetsiifilist ja ainulaadset majanduslikku, sotsiaalset ja kultuurilist mudelit.

Kõigil Eestist hoolivatel kodanikel seisab ees valik: kas toetada Euroopa Parlamendi valimistel neid poliitilisi jõude, mis lähevad Eesti rahvusriiki lammutama või toetada EKRE-t, kellel on rahvale selge sõnum – meie oskame ja suudame võidelda Eesti iseseisvuse eest. EKRE seisab Eesti eest suveräänsete riikide Euroopa Liidus.

Tagasi üles
Back