Marina Kaljurand võib eurovalimistel tuua sotsidele kaks mandaati

Marina Kaljurand.

FOTO: Konstantin Sednev

Konkreetsete kandidaatidega valimisnimekirjad Euroopa Parlamendi valimistel tõid suured muutused erakondade populaarsusedetabelisse – Marina Kaljuranna isiklik suur populaarsus kergitas Sotsiaaldemokraatliku Erakonna napilt mööda nii Reformierakonnast kui ka Keskerakonnast ning sotsid võivad saada europarlamendis kaks mandaati.

Turu-uuringute AS on ERRi tellimusel küsinud inimeste valimiseelistusi Euroopa Parlamendi valimistel alates 2019. aasta algusest. Kui aprillini olid vastajatel ees vaid erakondade nimekirjad ehk mõõdeti erakondade brändide populaarsust, siis maikuu küsitluses said vastajad teha valiku juba konkreetsete kandidaatidega valimisnimekirjade põhjal. Just konkreetsete nimede lisamine tõi kaasa olulise muudatuse Sotsiaaldemokraatliku Erakonna, aga ka Reformierakonna toetuses. Marina Kaljurand tõstis sotsiaaldemokraadid esikohale ja võib arvata, et toetuse kasv tuli suuresti just Reformierakonna arvelt.

Küsitluse järgi lubas Sotsiaaldemokraatliku Erakonna kandidaati europarlamenti valida 23 protsenti vastajatest.  Konkreetsete nimedega küsitluses langes teisele kohale varasem liider Reformierakond, kelle kandidaate toetas kokku 20 protsenti vastajatest. Keskerakond oli kolmandal kohal 19 protsendiga.

EKRE kandidaate lubaks europarlamenti valida 11 protsenti, Isamaa kandidaate üheksa protsenti, Eesti 200 kandidaate kuus protsenti. Roheliste koondtoetus oli kolm, Elurikkuse Erakonnal üks ning üksikkandidaatidel kokku kaheksa protsenti, nende hulgas Raimond Kaljulaidil kuus protsenti.

Kui Euroopa Parlamendi mandaadid jagataks välja praeguste toetuste põhjal, saaksid sotsiaaldemokraadid ja Reformierakond mõlemad kaks mandaati ning Keskerakond ja EKRE ühe mandaadi. Kui Eestile tuleks jagamisele veel seitsmeski mandaat, siis võidaks selle kas Isamaa või saaks Keskerakond teise mandaadi.

Isikuti oli kindlalt kõige populaarsem kandidaat sotsiaaldemokraat Marina Kaljurand, kellele lubab Euroopa Parlamendi valimistel oma hääle anda 18 protsenti kõigist valijatest. Teisel kohal on Keskerakonna kandidaat Yana Toom 10 protsendi suuruse toetusega. Kolmandal kohal Andrus Ansip kaheksa protsendiga.

Urmas Paeti poolt Reformierakonnast ja parteitu üksikkandidaadi Raimond Kaljulaidi poolt lubab valida kuus, Keskerakonna nimekirjas kandideeriva Igor Gräzini poolt neli, EKRE kandidaatide Jaak Madisoni ja Mart Helme ning Isamaa kandidaadi Riho Terrase poolt kolm protsenti valijatest.

Tagasi üles