Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Mart Raudsaar: jutt sõnavabaduse kriisist on natuke liialdatud

Mart Raudsaar. FOTO: Sander Ilvest

«Ma arvan, et elame praegu ajal, kus on rohkem erinevaid ja vastanduvaid arvamusi Eestis kui kunagi varem olnud on,» ütles KUKU raadio saatele «Neeme Raud. Siin» antud intervjuus Eesti Meediaettevõtete Liidu (senise Ajalehtede Liidu) juht Mart Raudsaar. 

«Sellega ei ole probleemi, et keegi ei saaks midagi öelda, mida ta asjadest arvab,» ütles Mart Raudsaar. 

Probleem on pigem sellega, et sõnad kipuvad devalveeruma.

«Me räägime ja kasutame liiga tihti suuri sõnu. Ja kui me millestki liiga palju räägime, siis ühel hetkel, kui tõesti häda on käes, jääb sõnadest puudu,» ütles Raudsaar.

Eesti era-meedia organisatsioone koondava Meedia Ettevõtete Liidu juhina ei näe ta praegu riigi poolt vaenulikke samme ajakirjanduse suhtes. Ei ole kohtuprotsesse, ei ole uusi seadusi, initsiatiive, riigi poolset mutrite kinni keeramist.

Valvsaks muutuks Raudsaar siis, kui tulevad ettekirjutused ministeeriumidest toimetustele.

«Kui hakkavad tulema ettekirjutused, sealhulgas ka Rahvusringhäälingule,» ütles ta. «Meil on ju toimetus sõltumatu, autonoomne. Keegi ei saa ette-kirjutada mida toimetus peab tegema, mida ta peab kajastama, milliseid ajakirjanikke ta peab lahti laskma. Seda ei saa keegi ette öelda.»

Tegevusse asuks ta juhul, kui tulevad seadused, millega reguleeritakse ajakirjanike tegevust. Näiteks määratakse, kes on ajakirjanik, kes on hea, kes halb ajakirjanik. Sellist asja ei saa Raudsaare hinnangul seadusega mingil juhul ette kirjutada. «See oleks mitte ainult pressivabaduse lõpp, vaid ka demokraatia lõpp,» rõhutas ta. «Eneseregulatsioon peab toimuma (meedia)organisatsioonide sees. Kuid samal ajal peaksid ajakirjandusorganisatsioonid ka üksteist kontrollima. Mistõttu ongi ju väga hea, et Eestis ongi erinevad meediamajad.»

Mart Raudsaare intervjuud KUKU saatele «Neeme Raud. Siin» kuula SIIT

Tagasi üles
Back