Video: kuidas Mart Helme riigikogu ees valetamisega vahele jäi

Eilsel riigikogu istungil toimus siseminister Mart Helme umbusaldushääletus, riigikogu liikmete küsimustele vastates jäi Helme vahele valetamisega.

Kui üldiselt küsitlesid Mart Helmet vaid opositsioonierakondade liikmed, siis ühel hetkel palus sõna ka keskerakondlane Kadri Simson. Ta teatas, et helistas keset istungit äsja peaministrile ja rahandusminister Martin Helmele ning kontrollis Mart Helme alles mõni hetk tagasi esitatud väidet, justkui oleks Marti Kuusiku naisele küsimusi esitanud ka Jüri Ratas ise.

«Olete siin kõnepuldis, sest olete ühe koalitsioonierakonna esimees. Nii Jüri Ratas kui ka Martin Helme kinnitavad, et Ratas oli selle telefonikõne ajal vaid kuulaja,» ütles Simson.

Saalist kostus sügav ohe ning ristküsitlemine jätkus.

Reformierakondlane Jüri Jaanson oli Helme vastustes pettunud. «Te olete nagu üks lapiku maa teooria esindajatest. Aga läheks faktide juurde. Ütlesite, et süüdistus Marti Kuusiku kriminaalasjas on kokku kukkunud. Kas te ütleksite faktina välja, kas see kriminaalasi on lõpetatud ja kui see on lõpetatud, siis mis tulemusega see lõpetati?» küsis Jaanson. 

Siseminister Mart Helme ütles, et 29 tundi infotehnoloogia- ja väliskaubandusministri ametit pidada saanud Marti Kuusiku osas pole kriminaalasja alustatud. «Isegi kahtlustust pole esitatud, mis kriminaalasjast me räägime! Siin ei ole kriminaalasja, nii et ei olegi millestki rääkida rohkem,» vastas Helme. 

Mõni minutit hiljem tõi Hanno Pevkur (RE) välja, et Helme jäi taas valetamisega vahele. Seepeale läks saalis mürgliks, sekkuma pidi riigikogu aseesimees Helir-Valdor Seeder.

Hanno Pevkur: Härra Helme! Te olete jälle valetanud. Te ütlesite, et mingit kriminaalasja ei ole. 29. aprillil alustas politsei- ja piirivalveamet menetlust prokuratuuri juhtimisel. 29. aprillil. Te ütlesite, et mitte mingit kriminaalasja ei ole. Jälle valetasite.

Siseminister Mart Helme: Ei valetanud, uurimine ei ole kriminaalasi.

Aseesimees Helir-Valdor Seeder: Praegu on ... (Saalis lärm.) Rahu, rahu! (Aplaus.) Austatud Riigikogu!

Hanno Pevkur: Kas ma võin küsimuse ära küsida?

Siseminister Mart Helme: Plaksutage nii palju kui ...

Aseesimees Helir-Valdor Seeder: Lugupeetud minister! Üks minut on küsijal aega, te saate vastata! Palun, Hanno Pevkur, jätkake!

Siseminister Mart Helme umbusaldamine kukkus läbi. Selle poolt hääletas 46, vastu 53 riigikogu liiget. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles