Vene relvatehingu mõju: USA lõpetab Türgi pilootide väljaõpetamise

USA armee varghävitajad F-35. FOTO: MANUEL TISCARENO / AFP / SCANPIX

Ameerika Ühendriigid on otsustanud lõpetada Türgi sõjaväelendurite vastuvõtmise, kes käivad USAs saamas väljaõpet F-35 hävitajatega lendamiseks, kuna Washington ei ole suutnud lahendada erimeelsusi Ankaraga, kes pole valmis loobuma plaanist osta Venemaa õhutõrjesüsteeme.

Kahe NATO riigi tüli on vindunud juba mitu kuud Türgi soovi tõttu osta Venemaalt S-400 õhutõrjesüsteeme, mis USA hinnangul ohustab F-35 varghävitajaid, mida Türgi samuti soovib hankida.

USA kinnitusel ei saa Türgi osta mõlemat, kuid samas on riik seni vältinud konkreetsete karistuste rakendamist. Nüüdne Türgi pilootide treeningprogrammi lõpetamine on esimene surveabinõu, mis kasutusele võetud.

Reutersiga kõnelenud kahe USA ametniku sõnul ei ole võimatu, et USA vaatab oma otsuse ringi, kui Türgi muudab plaane õhutõrjesüsteemi ostmise osas. Esialgu puudutab USA otsus vaid neid Türgi piloote ning lennukite hooldemeeskonna liikmeid, kes oleks pidanud edaspidi Ühendriikidesse väljaõppele saabuma.

Allikate sõnul pole seni otsustatud katkestada nende Türgi sõjaväelaste väljaõpet, kes juba viibivad Arizona osariigis Luke’i lennuväebaasis. Samas Reutersi andmeil kaalutakse tõsiselt ka nende koju saatmist.

Praegu saab Luke’i lennuväebaasis väljaõpet neli Türgi pilooti ning kaks pilooti töötab seal instruktorina. Lisaks neile kuuele on USAs väljaõppel veel 20 Türgist pärit lennukite hooldemeeskonna liiget, kinnitas USA sõjavägi.

Türgi on avaldanud soovi osta sada F-35 tüüpi hävitajat, mis praeguse hinna juures maksaks kokku üheksa miljardit dollarit.

Tehingu purunemine tähendaks NATO liitlaste suhetes ühte ajaloo tõsiseimat lahkheli. Samas pole tegu ainsa pingeallikaga Washingtoni ja Ankara suhetes, sest riikidel on erimeelsusi ka Süürias rakendatava strateegia ja Iraani sanktsioonid osas, aga ka seoses USA konsulaartöötajate kinnipidamisega Türgis.

Türgi pilootide väljaõppe peatamine viitab sellele, et riik on liikumas edasi S-400 ostutehinguga. Türgi kaitseminister Hulusi Akar ütles mai lõpus, et riigi sõjaväelases saavad Venemaal väljaõpet õhutõrjesüsteemi S-400 kasutamiseks ning Vene sõjaväetöötajad võivad külastada Türgit.

Teisipäeval kinnitas Türgi president Recep Tayyip Erdoğan, et tehingust Moskvaga pole plaanis taganeda.

Üks USA kaitseministri asetäitja Kathryn Wheelbarger ütles läinud nädalal, et Türgi otsus osta Venemaalt relvastust oleks hävitava mõjuga ning annaks suure hoobi nii F-35 ostu programmile kui ka Türgi koostegutsemisvõimele NATO liitlastega.

«S-400 on Vene süsteem, mis on loodud tulistama alla lennukit nagu F-35,» lausus Wheelbarger. «On kujuteldamatu, et Venemaa ei kasutaks ära seda luureandmete kogumise võimalust.»

Pentagon pole seni kommenteerinud, kas nad võtavad väljaõppeks vastu uusi Türgi piloote või mitte. Samas on kaitseministeerium kinnitanud, et Ankaraga käivad kõnelused neile Patriot raketitõrjesüsteemide müümise üle.

Erdoğan lausus siiski sel nädalal, et USA pole teinud Türgile nii head pakkumist nagu neil on käes S-400 puhul.

Tagasi üles
Back