Otse: president kutsus erakonnad vaibale, mis saab teadusleppest?
Täiendatud kell 16.56

President Kersti Kaljulaid kutsus Kadriorgu riigikogus esindatud erakondade esimehed, Eesti teadlaste ja ülikoolide ning ettevõtlusorganisatsioonide esindajad, et arutada detsembris allkirjastatud teadusleppe tulevikku.

Kell 16.15 annavad president Kersti Kaljulaid, peaminister Jüri Ratas ja Eesti Teaduste Akadeemia liige Lauri Mälksoo pressikonverentsi, kus räägitakse arutelu tulemustest ja kokkulepetest. 

President Kersti Kaljulaid ütles kohtumise järel ajakirjanikele, et ta oli teadusleppe sõlmimise ajal ja on ka praegu veendunud, et teaduse rahastamise tõstmine ühele protsendile SKTst on teostatav.

«Ma usun, et leppele alla kirjutades ei teinud keegi seda plaaniga leppest hiljem taganeda. Ka täna kinnitasid, kõik laua taga olnud erakonna, et üks protsent peab eesmärgiks jääma ja me peame selle poole liikuma. Praegu me peame ootama ära suvise majandusprognoosi, et selle teemaga edasi minna,» ütles Kaljulaid.

President lisas, et täna arutati ka erasektori panust. «Nemad peaksid liikuma kahe protsendi poole,» lausus riigipea.

Kaljulaid märkis, et kui eelarve seis on täna selline nagu ta on, võiks lauale võtta plaanid, millest on juba pikka aega räägitud, näiteks ülikoolide erialade dubleerimise vähendamist.

Peaminister Jüri Ratase sõnul ei ole ühtegi koalitsiooni- ega opositsioonierakonda, kes ei peaks teaduse rahastamist oluliseks.

«Kuidas edasi minna? Tuleb oodata ära suvine majandusprognoos. Septembris edastame me riigieelarve eelnõu riigikogule, Siion pilt palju selgem. Suvel me kohtume laiemalt teadlaste ja ettevõtjatega, et arutada, millised on teaduse perspektiivid. Tööandjate esindajad ütlesid tänasel kohtumisel, et erasektor liigub suurema teaduse rahastamise poole,» ütles Ratas.

Peaministri sõnul on valitsus jõudnud riigieelarve strateegias üksmeelele, et Eestis on kaks valdkonda, kust raha ei kärbita – need on riigikaitse ja teaduse rahastamine.

Eesti Teaduste Akadeemia liige Lauri Mälksoo ütles, et teadlased peavad detsembris sõlmitud kokkulepet endiselt kehtivaks ja ootavad selle täitmist.

«Allkirjad on alla pannud kõigi parlamendierakondade esimehed ja üks erakond (Konservatiivne Rahvaerakond – toim.), kes ei pannud allkirja põhjusel, et nende hinnangul oli lepe liiga vähe ambitsioonikas ja rahastamist tuleks tõsta kahe protsendini SKTst. Ka see erakond on moraalselt leppega seotud,» ütles Mälksoo.

Mälksoo nentis, et kõik riigid, kellega Eesti tahab sarnaneda, kulutavad teaduse rahastamisele rohkem kui Eesti.

«See number üks protsent ei ole number iseeneses. Kui ühiskond panustab teadusesse, siis mingil hetkel aitab see kaasa majanduskasvule. Korrelatsioon on täiesti olemas. Hea seegi, et teaduse rahastamist ei kärbita, kuid see on ainult pool muna ja me peame liikuma selles suunas, mis on pool aastat tagasi allkirjastatud leppes kirjas,» rääkis Mälksoo.

Jüri Ratas ütles vastuseks Postimehe küsimusele, millal jõuab Eesti olukorda, kui teadusesse panustatakse üks protsent SKTst, et lähema kolme aasta jooksul sellist võimalust ilmselt ei ole.

Tagasi üles
Back