Peotuli külastab 25 meetri kõrgust omakandi Eiffelit
5 päeva pärast jõuab peotuli Kalevi staadioni tantsumurule

FOTO: Rene Mitt

Täna varahommikul kell 6.30 saadeti XXVII laulu- ja XX tantsupeo «Minu arm» tuli Türi kirikust teele kanuumatkale mööda Pärnu jõge. Õhtul esineb tule auks ansambel Curly Strings ning seejärel jõuab tuli meeskoori saatel 25 meetri kõrgusele Valgehobusemäe torni. Homme jätkab tuli teekonda läbi Harjumaa ning jõuab 4. juulil Tallinna Kalevi staadionile tantsupeo avaetendusele. 

Türi vallavanem Pipi-Liis Siemanni viis tule kanuus Türi linnast Metsajõele. Seal jätkati teekonda mööda maad Taikse kohalikku seltsimaja ja Oisu rahvamaja juurde, kus esines 1992. aastal loodud memmede rahvatantsurühm «Ohakas», juhendajaks üle 60 aasta piirkonnas rahvatantsu õpetanud juhendaja Velli Leesmaa.

Kabalas tegi tuli kummarduse kohaliku laulupidude eestvedajale August Pärlile temanimelise pingi juures. August Pärl juhtis üle 40 aasta Kabala kultuurimaja direktorina. Laulupidude traditsioon püsib Kabals tänu Pärlile tänaseni ning 2019. aastal toimub juba Kabala 53. laulu- ja tantsupidu.

Türi vald andis tule üle Järva vallale Imavere rahvamaja juures laululaste ja tantsumemmede etteaste saatel. Pärastlõunal toimus Kilplaste teemapargis peotule vastuvõtt kilplaste endi kombel, liikudes kepphobustel läbi sini-must-valge sõstrapõõsaste labürindi. 

Järvamaa Tule Tulemise päevajuhi Arto Saare sõnul on Kreutzwaldi kilplased naljanditegelased, kes on kuulsad oma ebaotstarbeka mõttetu tegevuse ja narritempude poolest. «Lisaks on kilplased ehitanud oma koja ilma akendeta, seetõttu tõi peotuli lisaks soojusele kilplastele ka valgust,» rääkis Saar. Kilplased andsid tulemeeskonnale kaasa ka põhjast auguga moonakoti. 

Aruküla mõisa ees tervitas peotuld Koeru segakoor ning Järva-Jaani pastoraadi pargis avati kunagisele koori- ja orkestrijuhile Voldemar Jürisele mälestuspink. Peotulest süüdati tulealtar ning muusikalise tervituse tegi Järvamaa kandi saksofonist Lembit Saarsalu.

Õhtuks jõuab tuli Anton Hansen Tammsaare sünnikoju Vargamäele, kus uudistavad tuld «Tõde ja õiguse» tegelaskujud. Tuli liigub edasi läbi muuseumi õue kultuurihiide, kus segakoori «Sink-Sale-Pro» asutajaliige ja kauaaegne volikogu esimees Jüri Kommusaar süütab tule Eesti laulu ja tantsu juubeliaasta märgina valminud tulealtaris. 

Lisaks kõneleb koduloo-uurija Ründo Mülts ning esinevad rahvamuusikud, kes saadavad tule veoauto kastis Kallisaba puhkemajja, seal esineb tule auks ansambel Curly Strings. Tuli jääb ööbima Paide meeskoori laulu saatel 25 meetri kõrgusele Valgehobusemäe vaatetorni. 

Järvamaa Tule Tulemise päevajuhi Arto Saare sõnul võib Mägede külas paiknevat Valgehobusetorni võrrelda omakandi Eiffeli torniga, mis on ühtlasi kogu Kõrvemaa kõrgeim tipp. «Tornis on üks maagilisemaid ja ilusamaid vaateid üle Järvamaa metsade. Vaate teevad eriti nauditavad pimedal tornis süttivad LED-tuled,» rääkis Saar. Torni tipust paistavad ka nelja ümberkaudse kiriku tornid ja legendi järgi seletab terane silm ka Tallinna teletorni ja Iru korstnaid – ehk, et Tallinn juba paistab.

Järvamaa kuraatori Katrin Soometsa sõnul on kõik tule peatumispaigad armsad just Järvamaa inimestele, kes sinna kanti rajanud oma kodud ja kasvatanud üles põlvkondade kaupa lapsi, kes täna laulu- ja tantsupeo traditsiooni edasi kannavad. 

«Soovin, et peotuli soojendaks kõigi tuletervitajate südameid ning tuletaks meelde nostalgilisi meenutusi möödunud laulu- ja tantsupidudest,» rääkis Katrin Soomets. 

Homme hommikul toob Järva valla volikogu liige Kalju Kerstmik tule laternas tornist alla ja liigub valge hobusega mäe all paikneva sillani. Seal ütlevad kolm Järvamaa omavalitsusjuhti tulele kaasa ilusad soovid ning antakse seejärel edasi Harjumaa esindajatele.

Tagasi üles