Reitingud: opositsiooni toetus ületas esmakordselt koalitsiooni oma

Reformierakonna esinaine Kaja Kallas.

FOTO: Marko Saarm / Sakala

Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel läbiviidud Norstati uuringu järgi jätkab Reformierakond populaarsuse kasvatamist ning kuna toetust on kaotanud Keskerakond ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE), on esmakordselt Norstati küsitluste põhjal pärast valimisi opositsioonil kokku rohkem toetajaid kui koalitsioonil. 

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 11. juunist 15. juulini, mille raames küsitleti kokku 4002 valimisealist Eesti kodanikku. Kui järgmisel pühapäeval toimuks riigikogu valimised, siis Reformierakonnale annaks oma hääle 35,4 protsenti vastanutest. Nii kõrge pole Reformierakonna toetus koondtulemuste põhjal sellel aastal veel olnud. 

Teisel kohal püsiva Keskerakonna toetus on 20 protsenti, mis on 1,2 protsenti vähem kui nädal tagasi. Vahe Reformierakonnaga on seega 15,4 protsenti, mis pole samuti selle aasta jooksul nii suur olnud. Kolmandal kohal jätkab Eesti Konservatiivne Rahvaerakond 16,5 protsendiga, neljandal kohal Sotsiaaldemokraatlik Erakond 10,8 protsendiga ning viiendal kohal Isamaa 8,4 protsendiga. 

Koalitsioonierakondi toetab seega kokku 44,9 protsenti ja opositsioonierakondi 46,2 protsenti. Norstati küsitlustes pole praeguse koalitsiooni toetus olnud varem nii madal ning praeguse opositsiooni toetus olnud nii kõrge.

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. See tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest ning statistiline viga on +/- 1,55 protsenti. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest. Nelja nädala koondtulemuste presenteerimine andis kõikide valimiseelsete küsitluste seas kõige täpsema tulemuse, erinedes tegelikest valmistulemustest maksimaalselt vaid 0,9 protsenti.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut on 2016. aasta jaanuaris asutatud mõttekoda, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse.

Tagasi üles