R, 7.10.2022

Stoicescu: Venemaa võimud alahindasid Ukraina enesekindlust

Anna Ploompuu
, reporter
Stoicescu: Venemaa võimud alahindasid Ukraina enesekindlust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
Kalev Stoicescu
Kalev Stoicescu Foto: Erakogu

Venemaa võimud alahindasid Ukraina enesekindlust, kui andsid loa tankerile Neyma suunduda Izmaili sadamasse. Tankeri kinnivõtmine annab olulise trumbi Ukrainale, kommenteeris kaitseuuringute keskuse teadur Kalev Stoicescu äsjast uudist, kuidas Kiiev pidas kinni Kertši väinas Ukraina laevu blokeerinud Vene tankeri. 

«Nad võib-olla arvasid, et Ukraina julgeolekuteenistus SBU ei tunne ära laeva, millele anti uus nimi – Nika Spirit – pärast Ukraina sõjalaevade ründamist ja kaaperdamist eelmise aasta novembris, milles Neyma mängis Kretši väina blokeerija rolli,» selgitas Stoicescu.

Stoicescu hinnangul on samuti võimalik, et Moskva pani teadlikult Kiievi taas kord provokatiivselt proovile, pigem mitte uskudes Ukraina julgust ja otsusekindlust laeva kinni pidada. «Ukraina võimudel on õigus laeva uurimiseks kinni pidada – tegemist on küll tankeriga, kuid see alus osales sõjalises agressioonis.»

Mis saab edasi?

Venemaa on ähvardanud Ukrainat kahepoolsete suhete pingestumisega ning Kreml ilmselt juba kavandab kättemaksu operatsiooni. Moskva väide, et laev võeti kinni Ukraina ametist lahkuva valitsuse (liikmete) poolt president Zelenskõi positsiooni kahjustamiseks, Stoicescu hinnangul tõenäoliselt tõele ei vasta.

«Venemaa on samuti väitnud, et Ukraina meremeeste vabastamise protsess muutub keeruliseks. Neyma kinnivõtmine annab siiski olulise trumbi Ukrainale, sundides Moskvat tõsiselt mõtlema laevade ja meeskondade vastastikusele vahetusele, mis võib küll võtta kuid aega (Kremli näo päästmiseks),» märkis Stoicescu.

Teaduri hinnangul on Venemaa esialgne reaktsioon nähtavasti väga raevukas, näiteks esitades Neyma kinnipidamist «seaduslikuks aluseks» Kertši väina Ukraina laevadele täielikuks sulgemiseks, et oma läbirääkimiste positsiooni tugevdada ja Ukrainale veel rohkem haiget teha.

Ukraina julgeolekuteenistus SBU pidas neljapäeval koos sõjaväeprokuratuuriga kinni Vene tankeri Neyma, mis blokeeris mullu novembris Kertši väinas Ukraina laevastiku soomustatud suurtükikaatrid Berdjansk ja Nikopol ning puksiiri Janõ Kapu, ning valmistab ette esildist selle vahi alla võtmiseks.

Märksõnad
Tagasi üles