Hiina pehme jõu eesmärk Balti riikides on ennetada ebamugavate välispoliitiliste teemade, nagu Tiibeti autonoomia, esile kerkimist ja Konfutsiuse instituutide kaudu levitada Pekingile sobilikku maailmavaadet.
Tänavu mais kogunesid Lätis eri riikide parlamendisaadikud, et kohtuda Tiibeti eksiilvalitsuse ja -parlamendi esindajatega. Riigikogu Tiibeti toetusrühma esimees Yoko Alender kaalus samuti üritusel osalemist. Tema plaanist teadis vaid kaks inimest ja ta ei olnud veel palunud riigikogu ametnikel sõitu vormistada.
Ootamatult aga tõmbas väliskomisjoni nüüdne juht Enn Eesmaa Alenderi kõrvale ja päris üritusel osalemise kohta. «Ta küsis, kas käisid juba Riias ära ja kas ma olen ainus. Ma ei saanud alguses üldse aru, millest ta räägib,» meenutas Alender. Selgus, et Hiina suursaadik oli omakorda Eesmaaga selle teema üles võtnud.
Alenderis tekitas see vestlus kõhedust. Ta ei mõistnud, kuidas said hiinlased tema plaanidest teada. Lõpuks Alender üritusel ei osalenud, kuid enda sõnul mitte hiinlaste surve tõttu, vaid lähenevate europarlamendi valimiste kampaania tõttu. Üritusel ei osalenud mitte ükski Eesti poliitik.
«See on kindlasti Hiina soft power’i töö,» ütles Tiibeti eksiilparlamendi liige Youdon Aukatsang Postimehele.
Hiinlaste «üks Hiina, kaks süsteemi»-poliitika ei tunnista suveräänse Tiibeti ega Taiwani eksisteerimist. Seepärast ei kõhkle Hiina kasutamast diplomaatilisi võtteid, et takistada Balti riikide poliitikute kohtumisi dalai-laama või Taiwani poliitikutega.
Surve all
See juhtum on üks vähemalt neljast, mis on viimase kahe aasta jooksul pannud Hiina saatkonna protestima Eesti poliitikute kohtumise vastu dalai-laama Tiibeti eksiilvalitsuse esindajate või Taiwani poliitikutega. Mullu saatis Hiina suursaadik Eestis Li Chao ametliku pöördumise riigikogu väliskomisjonile, öeldes, et Alenderi käitumine kujutas endast sekkumist Hiina siseasjadesse.