Kuidas koolis paremini keskenduda? Lastepsühhiaater annab nõu

Copy
Foto: Pexels

Kosutav suvevaheaeg jäi seljataha ning õppuritel tuleb taas süveneda koolitarkuste omandamisse. Ent pahatihti tekib lastel probleeme keskendumisel – tähelepanu on lihtsalt kõrvalejuhitav, nad võivad olla rahutud või hajevil, täidavad oma ülesandeid pealiskaudselt ning unustavad kergesti. TÜ Kliinikumi lastepsühhiaater Roman Balõtšev annab nõu, mida teha, et lapse tähelepanuvõimet parandada.

„Esimene ja kõige olulisem laste ja noorukite jaoks on antud situatsioonis igapäevarutiin,“ märgib dr Roman Balõtšev. „Ettearvatav režiim ja plaanipärane elu mõjuvad lapsele rahustavalt. Et rutiini oleks lihtsam meelde jätta, riputage ajakava nähtavasse kohta!“ Dr Balõtšev soovitab määrata selged piirid, millest tuleks alati täpselt kinni pidada. See võimaldab lapsel tunda kindlat maapinda oma jalgade all, mis tähendab, et ta on rohkem tasakaalus ja rahulikum.

Enne koduülesannete täitmist tasub nälga vähendada (söögiks sobivad banaan, õun, jogurt) ja väsimust leevendada, ehk lapsel peab olema võimalus puhata „Vältige toite, millel on närvisüsteemi stimuleeriv toime (šokolaad, kofeiini ja suhkrut sisaldavad joogid),“ lisab dr Balõtšev. „Rahuldage lapse füüsilise tegevuse vajadust, et ta saaks liigset energiat välja elada. Väga hästi mõjub näiteks ujumine. Aktiivsetele lastele on äärmiselt oluline piisavalt puhata; öine uni peaks kestma vähemalt 10–12 tundi.“

Psühholoog Liis Arras Katriito Nõustamis- ja Psühhoteraapiakeskusest täiendab, et oluline on piirata laste ekraanide taga viibimise aega. „Pidev infotulv ning helendavate ekraanide maailmas suhtlemine ja mängimine ei lase lapse ajul puhata. Need tegevused stimuleerivad aju üle, häirivad keskendumise ja emotsioonidega toimetulemise võimet ning sageli ka und. Lapsel peab olema tegevusi, mis tunduvad vähemalt samavõrra põnevad kui ekraani vaatamine.“

„Piirake aega nutiseadmetes, eriti enne magamaminekut,“ lisab dr Balõtšev. „Koolieelikud võivad telerit vaadata või arvutis olla mitte rohkem kui 30–40 minutit päevas (eelistatult vahekatkestustega) ja nooremad õpilased mitte enam kui 60 minutit päevas.“

Lapse keskendumisvõime toetuseks võiks dr Roman Balõtševi sõnul kasutada küllastamata oomega-rasvhappeid, mis omavad olulist rolli ajurakkude arengus ja valmimises. Küllastumata rasvhappeid ei suuda organism ise toota, seetõttu tuleb neid saada toidust või tasakaalustamata dieedi korral toidulisanditest. „Head on ka magneesium, mis aitab kaasa närvisüsteemi korrapärasele talitlusele ja psühholoogilistele funktsioonidele ning tsink, mis aitab kaasa normaalsele kognitiivsele ehk tunnetuslikule talitlusele. Kognitiivne talitlus on seotud inimese mälu, mõtlemise, tähelepanu, keskendumisvõime, jt. tunnetusprotsesside ning kõnega. “  

Näiteks toidulisand Esprico närimiskapslid on spetsiaalselt välja töötatud üle 5-aastaste laste toitumisvajadusi arvestades ning keskendumisvõime toetuseks. Puuviljamaitselised Esprico kapslid sisaldavad küllastamata oomega-3- ja 6-rasvhappeid, magneesiumi ja tsinki. Kapslid sisaldavad tasakaalustatud segu merekalaõlist (väärtuslikke oomega-3-rasvhappeid EPA ja DHA) ning looduslikku taimset kuningakepiõli, mis omakorda sisaldab rikkalikult gammalinoleenhapet.

Loe toote kohta lähemalt siit.

Foto: Apotheka

Toidulisandid ei asenda tervislikku elustiili ega mitmekesist ja tasakaalustatud toitumist. Maaletooja Sirowa Tallinn AS  

Copy
Tagasi üles