Sisuturundus

Nägemise laserkorrektsioon - meetodid, müüdid ja tõed

FOTO: Dr.Solomatini Silmakeskus

Vaatamata sellele, et mitmesuguseid silmahaigusi hakati ravima juba 2. sajandil eKr, hakati oftalmoloogiat kui teadust tunnustama alles 19. sajandi keskpaigas. Alles 1869. aastal leiutas Hollandi arst Snellen silma nägemise kontrollimiseks tabeli ja esitas teooria, mille kohaselt on võimalik silma “kriimustades” muuta sarvkesta kõverust. Kuna kõiki operatsioone tegid tavalised kirurgid, sai silma kriimustada vaid skalpelliga. Sel ajal ei otsustanud ükski arst sellist barbaarset nägemise korrigeerimise meetodit kasutada. Esimene operatsioon tehti alles 30 aastat hiljem, 1898. aastal.

Varsti asendati sarvkesta kriimustused sisselõigetega, mis tähistasid ka laseroperatsiooni esimesi samme, kuid selline laseroperatsioon sai populaarseks alles 1986. aastal. Sellest ajast alates hakkas teadus kiiresti arenema, mida kinnitavad 30 aasta jooksul ilmunud laserkorrektsiooni kirurgiliste meetodite kolm põlvkonda: PRK, LASIK ja ReLEx SMILE.

Nägemise laserkorrektsiooni tehnikad

FOTO: Dr.Solomatini Silmakeskus

 
      1.põlvkond:   pinna laser nägemise korrigeerimine (PRK või fotorefraktiivne keratektoomia, Epi-LASIK, Trans Epi-LASIK, LASEK jne)
 
Aasta:   1986
Kasutamine:   Lühinägelikkus, hüperoopia, astigmatism
Meetod:   Käsitsi või eksimeerilaseri abil eemaldatakse epiteeli õhuke kiht, asendades sellega sarvkesta kõveruse.
Taastumisperiood:   Nägemine taastatakse 3–7 päeva jooksul, kuid stabiliseerub alles 3–4 kuu pärast
 
Eelised: 
+ Operatsioon on sarvkesta kudede suhtes kõige säästlikum. See on peamine valik, kui patsiendil on anatoomilisi piiranguid, näiteks sarvkesta õhuke või kumer vorm;
+ Suhteliselt odav
 
Puudused:
 - Valu ja ebamugavustunne silmades püsivad kuni nädal pärast operatsiooni;
 - Nägemine ei parane kohe;
 - Nägemise täielik stabiliseerumine toimub 3-4 kuu pärast;
 - Selle operatsiooni meetod on efektiivne ainult lühinägelikkuse korrigeerimiseks -6 dioptriani, astigmatismi puhul -3 ja kaugnägemise puhul +3.
 

Dr.Solomatini Silmakeskus

 
      2.põlvkond:   SuperLASIK, Femto-LASIK
 
Aasta:   1989/2004
Kasutamine:   lühinägelikkus, hüperoopia, astigmatism
Meetod:   Mehaanilise kirurgilise instrumendi - mikrokeratoomi (LASIK-meetod) või femtosekundilise laseriga (Femto-LASIK-meetod) - abil lõigatakse sarvkesta kile umbes 0,16 mm, mis moodustab „korgi“. 
Femto-LASIKi laserkiire tehnoloogia on palju täpsem kui LASIK-meetodi jaoks kasutatav mehaaniline tööriist. 
Mõlema meetodi korral eemaldatakse niinimetatud katte avamisel koeosakesed eksimeerlaseriga, et muuta sarvkesta kuju vastavalt ettenähtud nägemise korrigeerimise programmile. 
Femto-LASIK-operatsiooni tulemusel on kork väga õhuke, paksusega ainult 100 mikromeetrit. See tähendab, et patsiendil on rohkem oma sarvkesta, operatsioon on säästlikum, ja kõrget dioptriat saab parandada.
Taastumisperiood:    Nägemine taastub esimese 2-3 tunni jooksul
 
Eelised: 
+ Nägemisteravus on 100% või sellelähedane;
+ Nägemine paraneb kohe pärast operatsiooni;
+ Nägemise laserkorrektsioon on valutu ja ühe dioptria korrigeerimiseks kulub keskmiselt 1,5 sekundit;
+ Femto-LASIK-meetod pakub patsiendile vähem ebamugavusi kui klassikaline LASIK-korrektsioon;
+ Femto-LASIK operatsioonist jäänud “kork” sobib ideaalselt oma kohale, jätmata arme;
+ Femto-LASIK-meetodit soovitatakse eriti inimestele, kelle elukutsed on seotud kõrge riskitasemega, kus on võimalikud silmavigastused - sportlased, sõdurid jne.
 
Puudused: 
- Operatsiooni Femto-LASIK hind on suhteliselt kõrge.
 

Dr.Solomatini Silmakeskus

 
      3.põlvkond:   ReLEx SMILE
 
Aasta:    2011
Kasutamine:    lühinägelikkus, astigmatism
Meetod:    Sarvkestast lõigatakse femtosekundilise laseriga välja ümmargune lääts. Laserlõige tehakse naeratusekujuline, kude tõstetakse üles ja lääts eemaldatakse. See nägemise korrigeerimise meetod ei kahjusta ülemisi kihte.
Taastumisperiood:    nägemine taastub peaaegu kohe
 
Eelised:
+ Ohutu tehnoloogia, sarvkesta "kork" ei katke, seega on nihe võimatu;
+ Silmad korrigeeritakse sarvkesta ülemist pinda puudutamata;
+ Sarvkest on vähem kahjustatud, pikilõike pikkus on vaid mõni millimeeter, mis on 80% vähem kui LASIK või Femto-LASIK meetodil;
+ Laserkorrektsiooni protseduur ja taastumisprotsess on valutud;
+ Annab suurepärase tulemuse ka siis, kui esinevad suured murdumisnäitajad, hoolimata sarvkesta individuaalsetest omadustest;
+ Kuiva silma sündroomi tekkimise väga väike risk
 
 Puudused:
- Ei kõrvalda kaugnägelikkuse probleeme;
- Operatsiooni hind on kõrgem kui teiste meetodite puhul.
 

FOTO: Dr.Solomatini Silmakeskus

Dr. Solomatini kliinikus kasutatakse juba aastaid kõiki kolme nägemise laserkorrektsiooni meetodit. Oftalmoloog soovitab, milline meetod igale kliendile kõige paremini sobib. See valik tehakse sarvkesta individuaalsete omaduste, samuti lühinägelikkuse, kaugnägelikkuse või astigmatismi astme järgi.

5 müüti nägemise laserkorrektsiooni kohta

Vaatame levinumaid väärarusaamu laserkorrektsiooni operatsioonide kohta:

Müüt nr 1: Kui nägemise laserkorrigeerimine on nii ohutu protseduur, miks paljud arstid prille kannavad?

Tegelikkus: Lasernägemise korrigeerimine ei ole imerohi. Reeglina parandab tulemus elukvaliteeti ning pakub vabadust prillide ja kontaktläätsede jaoks. Arstid on inimesed nagu kõik teised. Mõni neist on prillidega oma eluviisiga rahul, mõnel võib olla vastunäidustusi, eriti kui hakkab tekkima vanaeanägemine. Kuid paljud arstid ja meditsiinitöötajad on juba teinud silmade laserkorrektsiooni, mida tavaliselt ei märgata. Soovitame teil tutvuda arsti ja optometristi arvamustega nägemise laserkorrektsiooni kohta.

Müüt nr 2: Lastele ei tehta laserkorrektsiooni, kuna see on väga ohtlik.

Tegelikkus: inimkeha kasvab ja areneb edasi kuni 18. eluaastani, vastavalt muutub ka silm. Müoopia progresseerumine silmade suuruse muutuste tõttu kestab kuni 20 aastat. Kui teete sellel ajal operatsiooni, on tulemuse muutmine üsna keeruline.

Müüt nr 3: Mõne aasta pärast halveneb nägemine taas ja operatsiooni tuleb korrata.

Tegelikkus: Tänu põhjalikule analüüsile ja iga patsiendi õige diagnoosi panemisele salvestatakse operatsiooni tulemus väga pikaks ajaks. Nägemise laserkorrektsioon ei hoia ära aga väsimust, eriti kui te ei järgi hügieeni ning töötate pidevalt arvuti taga. Sel juhul halvendab silmalihaste spasm nägemisteravust ajutiselt. See on iseloomulik ka normaalse nägemisega inimestele, kes pole laserkorrektsiooni läbi teinud.

Müüt nr 4: Naistel, kes on läbinud laserkorrektsiooni, ei lubata rasestuda.

Tegelikkus: operatsioon ise ei mõjuta sünniprotsessi. Nägemise laserkorrektsioon on väga delikaatne protseduur, sarvkesta laseriefekt on vaid 100 mikronit. Kuid lühinägelikkus on iseenesest täiendav risk, kuna lühinägelikkusega inimestel on silmamuna tavaliselt pikem ning võrkkesta koed kipuvad olema õhemad ja hapramad. Seetõttu soovitatakse eriti lühinägelikel patsientidel läbi viia emakasisene oftalmoloogiline uuring, et tuvastada võrkkesta varajane patoloogia ja määrata tõhustatud ravi, sõltumata sellest, kas laserkorrektsiooni tehti varem või mitte.

Rasedatele ja imetavatele naistele on laseroperatsioon tõepoolest vastunäidustatud. Sellistel perioodidel muutub naise keha hormonaalse tasakaalutuse tõttu ebastabiilseks, mis võib mõjutada paranemisprotsessi. Samuti määratakse pärast operatsiooni silmatilgad koos antibiootikumidega. Emapiimaga antibiootikumid võivad imiku kehasse sattuda. Selle vältimiseks tasub operatsiooni teha alles siis, kui imetamine on lõpule jõudnud ja hormonaalne tase on ühtlustunud. Tavaliselt on see keskmiselt 1-3 kuud pärast imetamise lõpetamist.

FOTO: Dr.Solomatini Silmakeskus

Müüt nr 5: Nägemise laserkorrigeerimine on väga kallis operatsioon.

Tegelikkus: Ühe protseduuri maksumus on hõlpsasti võrreldav prillide või kontaktläätsede kasutamise kuludega mitu aastat. Näiteks kui kontaktläätsi kasutatakse regulaarselt, arvutades igakuiste kontaktläätsede, hooldusvahendite ja vahetatavate klaaside kogumaksumuse, tasub laserkorrektsioon end ära keskmiselt 4-5 aasta pärast.

Nägemise laserkorrektsiooni läbiviimise eeskirjad

Kohustuslikuks tingimuseks on vanus, mis peab tingimata olema 18 eluaastat või rohkem. Aasta jooksul enne operatsiooni peab patsiendi nägemine olema suhteliselt stabiilne.

Vastunäidustused

Nägemise laserkorrektsiooni vastunäidustusteks on rasedus ja rinnaga toitmine, suhtelised vanuselised piirangud, mõned autoimmuunhaigused ja muud haigused, aktiivsed põletikulised protsessid, samuti võrkkesta muutused ja teised silmahaigused, sealhulgas progresseeruv lühinägelikkus, silmade anatoomilised eripärad ja mõned teised aspektid.

Rehabilitatsiooniperiood

Silmade laserkorrektsioon on valutu, toimub ambulatoorselt ja vajab taastumiseks minimaalselt aega. Pärast operatsiooni tuleb vältida infektsioone ja silmade kahjustamist, seetõttu tuleb mõnda aega hoiduda basseini või spordiklubi külastamisest.

Baltikumi üheks parimaks kliinikuks võib pidada Dr.Solomatini Silmakeskust, mis on töötanud 30 aastat ja parandanud sel perioodil 15 000 patsiendi nägemise.

Vabane prillidest ja kontaktläätsedest! Registreeri end nägemise laserkorrektsiooni ettevalmistusele juba täna ja uuri kõiki ravivõimalusi: www.drsolomatinisilmakeskus.ee

Lugege kommentaare ja lugusid, mida sajad patsiendid kirjutavad nende töö kvaliteedi kohta, siit.

Tagasi üles