Fotod: akadeemilised töötajad nõuavad miitingul teadusele rohkem raha

Akadeemilised Ametiühingud kogunesid täna keskpäeval Tallinnas ja Tartus meelt avaldama kõrghariduse ja teaduse rahastamise suurendamise toetuseks.

Tallinnas on meeleavaldus Eesti Panga juures Estonia puiestee 11 ja 13, kus ka valitsus peab väljasõiduistungi pressikonverentsi ning Tartus haridus- ja teadusministeerium juures Munga tänav 18, teatasid korraldajad kolmapäeval BNS-ile.

Meeleavaldusel esitavad kõrgharidustöötajad valitsusele kolm soovi. Esiteks teadusrahastuse suurendamine ühe protsendini SKP-st, teiseks kõrghariduse rahastamine tasemel 1,5 protsenti SKP-st ning kolmandaks teadlastele poole keskmise palga ulatuses baassissetuleku garanteerimine, mille kulu on vaid 0,07 protsenti SKP-st.

Tartu Ülikooli ametiühingu juhatuse esimehe Ruth Tammeoru sõnul pole teadusleppest kinni peetud ning nüüd on löögi alla sattunud ka kõrghariduse rahastamine. «Kõrgharidustöötajad ei soovi tasulise kõrghariduse taastamist, auditoorse õppetöö vähendamist ja lektorite palgata sundpuhkusele saatmist, nagu on praegu ülikoolides kaalumisel,» sõnas Tammeorg lisades, et Eesti teaduse püsimajäämine kõrghariduse kvaliteet on täna tõsises ohus.

Valitsus on rikkunud eelmise aasta lõpus sõlmitud ühiskondlikku teaduslepet. Võitluses teadusleppe täitmise eest ja akadeemiliste töötajate töötingimuste parandamise eest on ametiühingud, Eesti Teaduskoda ja Eesti Noorte Teaduste Akadeemia oma pingutused koondanud.

Esmaspäeval toimunud laiemal ühiskoosolekul osalesid esmakordselt ka tudengid ja õpetajad. Läbirääkimised käivad ka arstide liiduga, mis samuti tunneb sügavat muret teaduse ja kõrghariduse kvaliteedi languse pärast, mis mõjutab otseselt meie tervishoiu kvaliteeti.

Meeleavaldust korraldavad Tartu Ülikooli Ametiühing, Eesti Maaülikooli Ametiühing, Tallinna Ülikooli Ametiühing, Eesti Teaduskoda ja Eesti Noorte Teaduste Akadeemia.

Tagasi üles
Back