Prantsuse üksus jätkab Tapal NATO lahingugrupis aastal 2021

Tapa 27.11.2017 Prantsuse sõdurid Tapal. Valmistuvad Eestist lahkumiseks. Soomuki pesemine. FOTO: SANDER ILVEST/POSTIMEES

FOTO: SANDER ILVEST/PM/SCANPIX BALTICS

Prantsusmaa üksus naaseb Tapal teenivasse NATO lahingugruppi Eestis aastal 2021, kinnitas Prantsuse kaitseminister Florence Parly.

Kaitseminister Jüri Luik võttis osa Hollandis Hilversumis aset leidnud Euroopa kaitsevalmiduse algatuse kaitseministrite kohtumisel, Luik ja Prantsuse kaitseminister Florence Parly esinesid ühisavaldusega kaitsekoostöö tõhustamisest, edastas kaitseministeerium.

Parly kinnitas hea kaitsekoostöö jätkumist ning Prantsuse üksuse naasmist NATO lahingugruppi Eestis aastal 2021.

Ühisavalduses toonitati, et viimastel aastatel on kaitsekoostöö Prantsusmaa ja Eesti vahel märkimisväärselt suurenenud, edastas Prantsusmaa suursaatkond. «Meie sõdurid on ühise strateegilise kultuuri, Euroopa julgeoleku ning NATO kollekiivkaitse tugevdamise nimel teeninud külg-külje nii Malis kui ka NATO tugevdatud kohaoleku missiooni raames Eestis. Sellele suurepärasele partnerlusele tuginedes on Prantsusmaal ja Eestil ühine arusaam vajadusest tugevdada meie kaitsekoostööd nii operatsiooni Barkhane kui ka NATO tugevdatud kohaoleku raames Balti riikides,» seisis ühisavalduses

«Prantsusmaa on meie jaoks üks olulisemaid liitlasi ja ühisavalduses väljendatud soov liituda 2021. aastal taas NATO lahingugrupiga Tapal on märk sellest, et võime oma liitlastele kindlad olla,» ütles Luik. Tema sõnul on äärmiselt tähtis, et Eesti oleks ka ise liitlane, keda teised riigid usaldada saavad. «Meie jaoks on oluline mõista oma liitlaste julgeolekumuresid ja osaleda operatsioonil Malis, kus nemad meie toetust vajavad,» lisas Luik.

Valitsus kiitis 5. septembril heaks välisoperatsioonide mandaadid 2020. aastaks. Mandaadid peab kinnitama riigikogu.

Kaitsealgatuse raames osaleb Eesti Läänemere ja Saheli töögrupis. Eesti võõrustab järgmist selle aasta 11. ja 12. novembril Tallinnas aset leidvat Läänemere töögrupi kohtumist.

Prantsusmaa Euroopa kaitsevalmiduse algatusega on liitunud Eesti, Ühendkuningriik, Saksamaa, Taani, Holland, Hispaania, Portugal, Belgia, Soome ja nüüdsest ka Norra ja Rootsi.

Tagasi üles