Niiske ruumi veekindel ja kiiresti- valmiv sein.

Copy
Foto: Oleg Hartšenko XOfoto OÜ

Niiskete ruumide ehitusel tasub kipsplaatidele eelistada kergplokke, mis on kergesti paigaldatavad ja töödeldavad ning taluvad niiskust. Kergplokkidest seinaga ei juhtu midagi tõsist isegi veeavarii korral, võib-olla vajab pärast seina kuivamist vaid viimistlus uuendamist. Bauroci kergplokkide ja vaheseinaplaatide kasutamisel puudub ka oht seinasisese hallituse tekkeks.

Kergplokid sobivad niiskete ruumide ehituseks: need on kergesti paigaldatavad ja töödeldavad ning hiljem saab keraamilisi plaate kinnitada plokkide peale.
Kergplokid sobivad niiskete ruumide ehituseks: need on kergesti paigaldatavad ja töödeldavad ning hiljem saab keraamilisi plaate kinnitada plokkide peale. Foto: Oleg Hartšenko XOfoto OÜ

„Kergplokkide eelis niisketes ruumides on see, et kui need ka märjaks saavad, ei juhtu midagi halba. Plokid kuivavad ja nende omadused ei muutu. Kipsplaatidel on niisketes ruumides kaks peamist riskikohta, mis võivad realiseeruda juhul kui hüdroisolatsioonikiht ei ole perfektselt teostatud. Esiteks võivad plaadid ise kobrutama hakata ja teiseks võib tekkida seina sees sisepindadel hallitus.“ räägib Karl Viirmann Bauroc AS-ist. „Viimasel ajal oleme täheldanud, et ka buumiaja aastatel ehitatud majades on hakatud remonti tegema, vannitoa kipsseinad nii mõnigi kord lammutatakse ja asendatakse kergplokist vaheseintega.“

Viimistlustööde juures annab bauroci plokkide täpne mõõt ehitajale eelise teiste ehitusplokkide ees: keraamilisi plaate võib liimida otse Bauroci plokkide peale, pole vajadust eelnevalt seina krohviga. Enne plaatimist tasub lihtsalt ladumise käigus tekkinud väikesed ebatasasused maha lihvida ja sein lahtisest tolmust puhastada. Välisseintes ja ka kohtades, kus vesi otseselt seina peale jookseb, tuleb lisada hüdroisolatsioonikiht – siis saab heas tulemuses kindel olla.

Viimistlustööde juures annab bauroci plokkide täpne mõõt ehitajale eelise teiste ehitusplokkide ees: keraamilisi plaate võib liimida otse Bauroci plokkide peale, pole vajadust eelnevalt seina krohviga
Viimistlustööde juures annab bauroci plokkide täpne mõõt ehitajale eelise teiste ehitusplokkide ees: keraamilisi plaate võib liimida otse Bauroci plokkide peale, pole vajadust eelnevalt seina krohviga Foto: depositphotos.com

Samal nõul on Nordlin Ehitus OÜ projektijuht Taavi Välling, kes vastutas Tallinnas Sõpruse pst 5 asuvate sotsiaalkor- terite ehituse eest: „Kasutasime 102 korteriga rekonstrueeritavas majas bauroci plokke eriosade šahtides ja vannitubade seintes, samuti vanade allesjäänud raudbetoonist šahtide kinniladumiseks. Hoone korpused valmisid kahes osas: A-korpus on tänaseks käiku lastud ja B-korpus valmib samuti lähiajal. Hetkel on ka seal juba pooltel korrustel šahtid kinni laotud,“ kirjeldab ta tööde käiku. „Vana maja puhul on see suur pluss, et bauroci plokile saab lihtsalt hüdroisolatsiooni peale kanda. Seevastu vanade kipsseinte ja krohvitud pindade puhul tuleb enne hüdroisolatsiooni kandmist alustada tasandustöödest.“

Plokid või vaheseinaplaadid?

Bauroci tootevalikus on tüüpiliste 100 ja 150mm vaheseinte ehitamiseks olemas nii 200mm kõrged plokid kui ka 400mm kõrged vaheseinaplaadid. Mõlemast saab ehitada samaväärselt head seinad. Kuna vaheseinaplaatide bauroc ELEMENT ladumiskiirus on pea kaks korda suurem kui plokkidel, siis on nad ka enam levinud.

Krohve mitut masti

Sisetöödel võib Bauroci plokkseinu krohvida väga erinevate toodetega – olgu tegu silikoonkrohviga või dekoratiivkrohviga, oluline on jälgida tootjate juhendeid. „See, kui paks peab olema krohvikiht ja kas vajalik on ka armeerimisvõrk, seda ütleb ikkagi krohvitootja,“ ütleb Karl Viirmann. Samas - tänu siledale pinnale ja täpsetele mõõtudele puudub bauroci plokk- seinte viimistlemisel vajadus paksu tasanduskrohvi kihi järele.

Niisketes ruumides on bauroci plokke eelistatud näiteks spaade duši- ja riietusruumide seinte ehitamiseks:   näiteks Tallinnas Kalev spaas, Rakvere Aqua spaas, Kuusalu spordihoones, Tondiraba jäähallis jne… „Mõistagi eeldab väga niiske ruum head ventilatsiooni, ilma milleta on seintel pinnapealne hallitus kerge tekkima, aga probleeme materjaliga ei oskagi esile tuua,“ sõnab Karl Viirmann.

Taavi Välling toob esile ka materjali plussid rekonstrueerimisel. „Kunagi projekteerimise alguses tehti otsus bauroci kasuks ja nüüd materjaliga töötades on selge, et see oli õige otsus: võrreldes muude kividega on bauroci plokid kergemad, mis on vana hoone vahelae konstruktsioone arvestades väga hea. Lisaks on neid kergem töödelda, avad jäävad sirged ja hiljem on lihtsam šahti kinni laduda,“ loetleb ta.

Fantaasia lendu

Nagu ikka, on iga kodu omaniku nägu. Nii on põnevaid lahendusi leidnud ka paljud erakliendid. Näiteks on süvistatud Bauroci seintesse kohad seebihoidjale ja muudele tarvikutele,“ julgustab Karl Viirmann. „Vahel on kahjugi, et tootjani mõned uhked lahendused ei jõua – kui sein laotud, siis meie töö nii mõnigi kord lõpeb, ent lõpptulemus võib olla vägagi fantaasiaküllane.“

www.bauroc.ee 

Foto: Bauroc AS
Copy
Tagasi üles